Na jižní Moravě v létě táhla méně známá místa, folklor nebo adrenalinové zážitky

  • Foto

    pixabay (ilustrační)

Jižní Morava letos v létě zažívala další nárůst počtu turistů. Vyplývá to z předběžných odhadů a dosavadních údajů. Hodně táhnou méně známá místa, industriální památky a prostory, adrenalinové zážitky a také folklor, řekla ředitelka Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Pavla Pelánová. Ubytovací zařízení byla plná, nejvytíženější prázdninové termíny byly v řadě z nich vyprodány už řadu měsíců předem. Návštěvnost neklesá ani hradům a zámkům, kvůli chladnějším dnům v červenci zažila jen mírný pokles koupaliště.

Velký zájem je na jižní Moravě podle Pelánové také o tradiční akce. "Lidé jezdí za folklorem a stále je táhne víno. Například Slovácký rok v Kyjově, který se koná jednou za čtyři roky, navštívila spousta mladých a mnoho jich šlo v průvodu v krojích. Táhnou také vinobraní a další vinařské akce," řekla Pelánová.

Jak moc se lidé vydávali na méně známá a ne tolik navštěvovaná místa, bude vědět až ve druhé polovině září. Letošní kampaň měla lidi nasměrovat právě z nejnavštěvovanějších míst do méně známých. Z industriálních památek, které si lidé oblíbili, zmínila například Adamovu huť.

Památky ve správě státního Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo v průběhu letních prázdnin srovnatelné množství turistů jako loni. Některé hrady a zámky mají dokonce letos návštěvnost vyšší než loni v létě, řekla mluvčí NPÚ Kroměříž Dagmar Šnajdarová. "Podle údajů za prázdninové měsíce k 26. srpnu přijelo například na zámek do Lednice o 10.000 návštěvníků více, na Pernštejn o 4000 a na zámek Vranov nad Dyjí o 7000 než loni," uvedla.

Celkový počet turistů v kraji roste od roku 2012. Nejnavštěvovanějším místem je v posledních letech Aqualand Moravia v Pasohlávkách, loni do něj přijelo téměř 800.000 lidí. "Letos v červenci se kvůli počasí návštěvnost velmi mírně snížila, v srpnu byla obdobná. Celkově přijelo přes 200.000 lidí," řekl ředitel Petr Pavlacký. Letní měsíce zde bývají nejsilnější, protože je otevřená venkovní část areálu s řadou atrakcí. "Věříme, že bude dobré ještě babí léto. Pokud bude příznivé počasí, letní část budeme ještě na víkendy otevírat," řekl Pavlacký.

Lidé si v posledních horkých letech zvykli, že se k vodě chodí obvykle, až když teploty atakují tropickou třicítku, což bylo vidět i na největším brněnském koupališti Riviéra. Ve chvíli, kdy bylo pod mrakem, a teploty byly jen kolem 25 stupňů, návštěvnost podle provozovatelů klesala.

Zdroj: 
čtk