Brněnská Masarykova univerzita přijala na příští akademický rok 42 310 přihlášek ke studiu, což je o čtyři procenta víc než loni. Největší zájem je o studium medicíny na lékařské fakultě, kde mají 8525 uchazečů. Nejvyšším meziročním nárůstem se pak pyšní fakulta sportovních studií. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila druhá největší univerzita v tuzemsku na svém webu.

Vyšší počet zájemců je výzva, říká rektor Bareš

Univerzita si chce podle rektora Martina Bareše udržet vysokou atraktivitu pro uchazeče, kteří jsou pro školu velkou výzvou. „Je to jedna z našich největších priorit, a to včetně odpovídající infrastruktury, kam patří například koleje a menzy či struktury našich studijních programů, protože se nacházíme na rostoucí demografické křivce budoucích uchazečů a ten boom, který nyní zažívají střední školy, zde budeme mít za tři až čtyři roky také a musíme být na něj po všech stránkách připraveni,“ uvedl Bareš.

Na medicíně je největší zájem o zubařské obory

Největší počet uchazečů má lékařská fakulta, která přijala již 8 525 přihlášek ke studiu. Výraznému nárůstu zájmu zaznamenali u studijních programů v zubařských oborech: dentální hygiena má navýšení o 15 procent a zubní lékařství o desetinu. Na třetí příčce je všeobecné ošetřovatelství s nárůstem o 8 procent.

Pečují o uchazeče, proto mají nával

„Narůstající počet zájemců o studium na naší fakultě je výsledkem systematické péče o uchazeče, s nimiž se snažíme udržovat neustálý osobní kontakt. K významným podpůrným aspektům nárůstu patří atraktivní a moderní kampusové zázemí i s novým zázemím Simulačního centra SIMU, a především také excelentní, zkušený a vyhledávaný tým odborných pedagogů,“ uvedl děkan lékařské fakulty Martin Repko k vyššímu zájmu studentů.

Největší meziroční nárůst zaznamenali u sportovců

Nejvyšším meziročním nárůstem přihlášek v rámci Masarykovy univerzity se pyšní fakulta sportovních studií, a to o 7 procent. V případě prezenčních studijních programů zaznamenaly vyšší počet přihlášek programy Tělesná výchova a sport a Fyzioterapie, u nichž došlo k navýšení o 9 a 5 procent. U programu kombinovaného studia Osobní a kondiční trenér vzrostl zájem dokonce o 37 procent.

Chtějí studovat i katalánštinu a ukrajinštinu

Mezi fakultami, které hlásí vyšší počet přihlášek, figurují také filozofická fakulta a fakulta sociálních studií. U katalánského jazyka a literatury činí nárůst 125 procent. Hned za tímto programem je baltistika s 84 procenty a ukrajinská studia se 79 procenty. Z průzkumu mezi současnými studenty prvních ročníků vyplývá, že zájem o studium na Masarykově univerzitě ovlivňuje nejen studijní nabídka, ale i atraktivita programu, možnost praxí v rámci studia nebo dopravní dostupnost.