fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Na Musilce chystají unikátní poctu brněnským silákům, akce vypukne tento pátek

wfqwcsqtc

Foto:

MČ Brno-sever

Česal, Kocourek, Šebela, Frištenský – známá jména brněnských siláckých legend. A byl to právě Fráňa Česal, který na Musilce v brněnských Husovicích kdysi ohromoval publikum a předváděl neuvěřitelné kousky. Silácké legendy teď chtějí organizátoři pozvednout a právě na Musilce uspořádají unikátní poctu těmto mužům. „Právě před sto lety předváděl silácká vystoupení první král železa a zápasník Fráňa Česal v Husovicích. Myslím si, že je to výborný nápad uspořádat takovouto akci, Pevně doufám, že bude mít ohlas a třeba se stane i každoroční tradicí,“ popsal starosta městské části Brno-sever Martin Maleček (SOL). 

Zápasníka a vzpěrače Fráňu Česala (1891 – 1971) připomíná v Brně pamětní panel, který byl v Husovicích, kde většinu života žil, odhalený na konci loňského roku u příležitosti sto třiceti let od jeho narození a padesáti let od jeho úmrtí. A je nutno říct, že bez Fráni Česala by nebylo vyhlášeného krále železa Franty Kocourka, kterému Česal učaroval a také další v řadě – Franta Silák Šebela. A pokud jde o siláky, v době Fráni Česala v Brně trénoval a zápasil i legendární Gustav Frištenský.

„Všechny generace siláků připomenou vnučka Gustava Frištenského – Zdena Frištenská, vnuk Fráni Česala Rostislav Česal, souputník Franty Kocourka Franta Kocman, který promítne dosud nezveřejněné záběry z Kocourkových siláckých vystoupení a osobně silácké kousky předvede publiku Franta Silák Šebela,“ doplnil Maleček s tím, že na akci vystoupí také členové Hellasu Brno v zápasnické exhibici a dojde i na legendární zápas odvážlivců z publika s černou maskou.

Součástí večera bude také soutěž o ceny ve zvedání činky. Moderovat a zpívat s kapelou Starý fóry bude Walda Plch. „Celá akce začne v 17:00 položením kytice u pamětního panelu Fráňovi Česalovi nedaleko od Musilky na Svitavském nábřeží 57. Počet míst v sále je omezený, proto je lepší přijít před 18 hodinou nebo si lístky objednat předem přes Kulturní středisko Omega,“ uzavřel Maleček.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT