fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Na podzimní festival Groove Brno přijede kalifornská skupina Tower of Power

tower-power-archive

Foto:

Tower of Power (archiv)

Organizátoři 15. ročníku festivalu Groove Brno lákají na funkové velikány i čerstvé nominanty na Grammy. Sály Metro Music Baru a Sono Centra rozhýbe funková a soulová hudba více než půlstoletí vystupujícího oaklandského ansámblu Tower of Power, newyorských Spyro Gyra a na Grammy nominované bostonské kapely Lettuce. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí festivalu Ricardo Delfino.

„Za patnáct let jsme měli tu čest stát se koncertní destinací nejedné star. Každoročně se nám podařilo několik republikových premiér jako třeba Dirty Loops, Judith Hill nebo Kennedy Administration. Troufám si říct, že jsme jediný tuzemský festival věnující se výhradně funku a soulu. Energie muzikantů a jejich fanoušků nás motivuje ke stále lepším výkonům i přes bezútěšné poslední dva roky. Jsme připraveni roztancovávat kluby třeba i příštích patnáct let,” ohlíží se za historií festivalu jeho ředitel Josef Buchta.

Sono Centrum se 9. listopadu otřese salvami tónů dechových nástrojů skupin Tower of Power a Spyro Gyra. Tower of Power se za svou více než padesátiletou kariéru stali nejen světovými legendami žánru, ale také uznávanými občany domácího Oaklandu.

Místní radnice dokonce vyhlásila 31. květen dnem tohoto historicky významného tělesa. Už s debutovou nahrávkou v roce 1970 se jich ujal Bill Graham, manažer Jeffersons Airplane a promotér Grateful Dead i dalších zásadních jmen scény. Dechová sekce formace propůjčila svůj groove studiovým počinům Aerosmith, Erica Claptona, Eltona Johna nebo Santany. Newyorský kvintet Spyro Gyra na koncert přiváží materiál z jejich více než třiceti alb, z nichž mnohá získala titul platinových a zlatých desek.

Členové Lettuce spolupracovali s Lady Gaga, Britney Spears nebo Johnem Scofieldem. Skupina, založená na půdě největší nezávislé školy soudobé hudby na světě Berklee College of Music, má na svém kontě kromě nedávné nominace na Grammy v kategorii Album roku současné instrumentální hudby také umístění na první příčce žebříčků Billboard Contemporary Jazz Albums Chart nebo iTunes Top R&B Albums Chart. Jejich vystoupení v Metro Music Baru 8. října pro ně bude českou premiérou.

„Funk je živoucí a dýchající věc s množstvím podžánrů. Naším cílem je přidat vlastní příchutě vmísením jazzových akordů, psychedelických pasáží, mohutných dechů a prvků z instrumentální stránky hip hopu. Rozšiřujeme základ funku také na místě tvořenými improvizacemi. Nutí nás to reagovat, dávat pozor a poslouchat se navzájem. Kombinací všeho se snažíme přidat něco navíc do kultury, kterou tak milujeme,” říká o hudebním stylu bubeník Lettuce Adam Deitch.

Pod taktovkou Groove Brno v minulosti navštívila Brno více než desítka držitelů ocenění Grammy v čele s Ernie Wattsem, Kurtem Ellingem nebo Candy Dulfer. Město rozezněl také jeden z nejbližších spoluhráčů Jamese Browna a Prince saxofonista Maceo Parker. Řada z umělců na festivalu zažila svou tuzemskou či alespoň regionální premiéru. Program v minulosti nestál pouze na zahraničních jménech, zval i tuzemské špičky od B-Side Bandu s Vojtěchem Dykem nebo Ochepovsky Projectu až po Melody Makers Ondřeje Havelky.

Do konce roku chystá Groove Brno pořádájící agentura BUJOART dalších osm výjimečných koncertů, program bude postupně zveřejňován. Vstupenky na festival zakoupíte v prodejní síti GoOut či na kamenných pobočkách Turistického Informačního Centra Brno.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT