Světová soutěž tentokrát připomene jubilea brněnských univerzit a poprvé se na ní představí tvůrci z Portugalska, Filipín a Norska. Tradiční přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis se letos koná od 24. května do 16. června 2019. „Festival neoddělitelně patří k životu ve městě a patří k těm nejnavštěvovanějším. Každý z ohňostrojů sleduje v průměru 120 až 150 tisíc návštěvníků,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Nad hradem Špilberk diváci zhlédnou dva ohňostroje, které budou věnované 150. výročí brněnské městské hromadné dopravy a třem brněnským univerzitám, které letos slaví výročí,“ řekl za organizátory Ondřej Morávek ze společnosti Snip&Co.

Prvním ohňostrojem na přehradě bude 1. června český ohňostroj z dílny Flash Barrandov SFX, který ale nebude zařazen do soutěže. Soutěžní přehlídky se uskuteční 5., 8. a 12. června.

"Jsme rádi, že se nám podařilo zajistit účast tvůrců z Filipín, poprvé se na festivalu představí Norové. Portugalci budou obhajovat vítězství z roku 2009," řekl Morávek. Na epilog se diváci mohou těšit 15. června, kdy festival zakončí český ohňostroj nad Špilberkem, který bude věnovaný brněnským univerzitám. Masarykova a Mendelova univerzita slaví 100 let, Vysoké učení technické 120 let.

Tvůrci musí do svých soutěžních představení zakomponovat dvouminutovou část skladby The Charleston. Společně s povinnou hudební částí potrvají soutěžní ohňostroje minimálně 17 minut a začínají vždy v 22:30.

Samozřejmostí je také bohatý doprovodný program, například tradiční Dopravní nostalgie, která připomene zmíněné výročí MHD. Po letech by se tak v ulicích měl objevit zrekonstruovaný tramvajový vůz tažený koňmi společně s populární parní tramvají Caroline nabízející jízdy pro veřejnost.

Současně proběhnou oslavy a srazy absolventů Masarykovy univerzity na brněnském výstavišti a Mendelovy univerzity v areálu univerzity na Zemědělské ulici s výhledem na noční ohňostrojnou show nad brněnskou pevností. Vysoké učení technické v Brně připravuje své setkání absolventů na sobotu 25. května ve sportovním areálu Pod Palackého vrchem.

Všechny veřejné výhledové plochy na ohňostroje jsou přístupné zdarma, na přehradě bude ale vybudována také komfortní placená zóna v podobě ozvučené tribuny. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. dubna prostřednictvím Turistického informačního centra města. Kapacita tribuny činí 600 míst na jednu show.

Kompletní program akce najdete zde (http://www.ignisbrunensis.cz/program-festivalu-zabavy–1764.html).