Na úvod hudebního festivalu Špilberk se bude střílet z děla

Vyprodaný zahajovací koncert hudebního festivalu Špilberk zpestří salvy dělostřelců z bastionu brněnského hradu, zazní také zvonkohra na velkém nádvoří. Festival začne 11. srpna.

  • Foto

    filharmonie-brno.cz

Na 

programu je Wellingtonovo vítězství od Ludwiga van Beethovena, předehra 1812 Petra Iljiče Čajkovského a Carmina burana od Carla Orffa.

"První dvě díla přitom doprovodí salvy dělostřelců z jihozápadního bastionu hradu, do obou skladeb totiž patří. Posluchači na nádvoří dělostřelce uvidí, obraz z bastionu se bude přenášet na obrazovku za orchestrem," uvedla v tiskové zprávě ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. V Čajkovského předehře zazní i zvonkohra.

Festival dále tvoří dva večery projekcí s hudební tematikou na velkém plátně a čtyři koncerty. V projektu kRok za kRokem představí Vojenský umělecký soubor Ondráš symbolický obraz života člověka. Moravia Brass Band v české premiéře uvede Planety Gustava Holsta v úpravě pro žesťový orchestr.

Filharmonie Brno chystá koncert nazvaný Obrázky z výstavy. Program tvoří díla inspirovaná výtvarným uměním. Snímače nad orchestrem rozpohybují v reálném čase vizualizace na obrazovce. Reagují na tempo i dynamiku hudby.

"Je to pro nás mimořádný, srdcový projekt. Měli jsme ho uvést v březnu v Janáčkově divadle, ale do zkoušek zasáhla ze dne na den koronakrize. Koncert jsme tedy odehráli v prázdném Besedním domě a po dva večery ho streamovali," uvedla Kučerová.

Letošní ročník festivalu uzavře 21. srpna projekt Pražský výběr Symphony. Na pódiu budou zpěvák Michael Kocáb i kytarista Michal Pavlíček s Českým národním symfonickým orchestrem. Zazní hity Pražského výběru v neotřelé úpravě. "Kvůli tomu všemu, co se teď kolem děje, je to pro nás vzácný koncert," uvedl Kocáb.

Zdroj: 
čtk