Na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se spolu s dalšími veletrhy uskuteční na brněnském výstavišti ve druhé polovině května, se představí i nový tank české armády Leopard 2A4. Umístěný bude hned vedle tanku T-72 M1. Veletrhy o tom informovaly na svém webu.

Přihlásila se řada známých firem

IDET je na brněnském výstavišti v plánu od 24. do 26. května, přihlášené jsou firmy jako BAE SYSTEMS, CZECHOSLOVAK GROUP, Česká zbrojovka, Lockheed Martin, Nexter Systems, OMNIPOL nebo Saab Technologies. Chybět nebudou ani státní podniky LOM PRAHA, Vojenský technický ústav či Vojenský výzkumný ústav.

Expozice bude mít i armáda a ministerstvo obrany

Tradiční expozici budou mít také ministerstva obrany a Armáda ČR, která bude letos tematicky zaměřená na 30 let od založení české armády. Cílem je podle vystavovatelé ukázat posun v modernizaci armády, který se uskutečnil za posledních 30 let. Návštěvníci tak budou mít možnost vidět rozdíl mezi starší a novou technikou i vybavením, což jim umožní získat lepší představu o tom, jak se armáda za posledních 30 let změnila.

Kromě tanků se představí i další bojová technika

Mezi vystavenými exponáty budou například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Zájemci uvidí také protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. Na venkovní expozici se představí jeden z nejnovějších a nejsledovanějších přírůstků v armádní technice, a to bojový tank Leopard 2A4, který bude umístěný hned vedle tanku T-72 M1.

Mobilní rušič, radiolokátor i útočné pušky

Z nových akvizic budou na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR. Technologický pokrok armáda ukáže také v případě ručních zbraní, kde budou vedle sebe vystaveny nejnovější modely útočných pušek BREN II, včetně příslušenství, a původní československá SA vzor 58. Součástí vnitřní expozice budou také vitríny ukazující vývoj uniforem a výstrojních doplňků české armády za posledních 30 let.

Odehrají se také další bezpečnostní veletrhy

Společně s veletrhem IDET se budou konat také Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. V pavilonu F se budou prezentovat Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Celní správa ČR, Správa státních hmotných rezerv ČR, Vězeňská služba ČR i Městská policie Brno.

V plánu je Den bezpečnosti

Brány výstaviště budou od 24. a 25. května otevřené od 9:00 do 17:00. První dva dny veletrhů je vstup umožněn pouze pro lidi starší 16 let. V pátek 26. května bude otevřeno do 16:00. Veletrhy PYROS a ISET trvají až do soboty 27. května, kdy je v plánu program pro širokou veřejnost v podobě Dne bezpečnosti.