Do předcovidové podoby se na brněnském výstavišti vrací veletrh pro živočišnou výrobu Animal Tech, Národní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti, které se uskuteční od 22. do 26. dubna. V některých ohledech budou tyto výstavy rekordní, a to díky tomu, že v sobotu oslaví Českomoravská myslivecká jednota 100 let od založení. Rekordní je i počet hospodářských zvířat, kterých bude letos na brněnském výstavišti nejvíce v historii – 1000, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel těchto veletržních akcí Petr Maliňák.

Tradiční čtyřdenní formát Veletrhy Brno upravily na žádost myslivců, protože v sobotu uplyne přesně 100 let od založení jejich jednoty. „Veletrhy jsou zcela plné a jsme rádi, že v této obtížné době jsou v dobré kondici. I když se jedná o národní výstavy, mají mezinárodní přesah a mezinárodní účast,“ řekl obchodní ředitel Veletrhů Brno Lukáš Helan. Doplnil, že Veletrhy jednají s příslušnými asociacemi, aby bylo možné příští rok v dubnu po šesti letech obnovit veletrh zemědělství a zemědělské techniky Techagro.

Národní výstava myslivosti zaplní pavilony G1 a G2 a volné plochy

V Brně bude k vidění výstava, kterou už myslivecká jednota představila v Národním muzeu a po veletrhu se část přesune na Špilberk, kde bude až do konce roku. „Podařilo se nám na oslavy 100 let do Brna shromáždit největší a nejvýznamnější trofeje z Česka za posledních 100 let, 30 trofejí dovezou i Slováci,“ řekl Jiří Janota z Českomoravské myslivecké jednoty.

Návštěvníci uvidí také například mistrovství Evropy ve vábení jelenů, trubačské koncerty, historii bažantnictví na Konopišti a v Židlochovicích, ukázky sokolnictví a ukázky z kynologie. Najdou zde také veškeré lovecké potřeby a doplňky. V neděli se na volné ploše uskuteční soutěž dřevorubců v timbersportu, jejíž součástí je kvalifikace na mistrovství ČR.

Na Animal Techu a na Národní výstavě hospodářských zvířat lidé uvidí především krávy a koně, ale také kozy, prasata a ovce

Některá plemena skotu budou mít i svoje soutěže, menší alespoň přehlídky. Zvířata budou v pavilonech P a F a na okolních venkovních plochách. Součástí je výstava techniky a technologií, které s chovem souvisejí. „Poprvé se zde bude také konat aukce jalovic,“ uvedl Jan Chroust z Českomoravské jednoty chovatelů. Lidé také uvidí, jak se o hospodářská zvířata pečuje. Krávy i kozy se musí v době výstavy dojit, protože pět dnů by to bez dojení nevydržely.

Výstaviště je otevřené návštěvníkům akce každý den od 9:00 do 17:00, ve středu už pouze do 16:00.