Opravenou vyhlídku najdou lidé na brněnském Žlutém kopci, kde došlo k úpravě parku mezi Tomešovou a Trýbovou ulicí. Jedná se o další rekonstrukci, kterou v nedávné době návštěvnicky atraktivní lokalita podstoupila. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.

Park rozšířili o dvě nové zahrádky

Parková plocha mezi ulicemi Tomešova a Trýbova, jejíž úprava vznikla ve druhé polovině minulého století při takzvané akci Z, byla již ve špatném stavu. Brněnská centrální městská část proto přistoupila na začátku minulého léta k její obnově. Dělníci postupně odstranili nevyhovující chodníky, horní plochu propojili se schodištěm směrem k Pivovarské ulici a rozšířili nový park o dvě bývalé zahrádky.

Navázali na úpravy z předloňska

„Rekonstrukce navázala na úpravu lokality z roku 2022. Tehdy došlo k revitalizaci plochy při ulici Trýbova, kde doznalo změn k lepšímu stávající hřiště na míčové hry a vzniklo workoutové hřiště nebo veřejný gril. Při nynějších úpravách pracovníci například vytvořili nové cesty, instalovali mobiliář nebo několik pítek, která v lokalitě dosud chyběla. Součástí prací bylo rovněž vysázení nové zeleně. Přibylo 32 stromů, desítky keřů či cibulovin,“ sdělila místostarostka Brna-středu Ludmila Oulehlová (ANO).

Zeleň zatím chrání plot

Práce u Tomešovy ulice dokončili dělníci na podzim minulého roku. Po konci stavby zasadili zahradníci zeleň, kterou aktuálně chrání plot, aby se rostliny a trávníky ujaly. V následujících týdnech se chystají pracovníci překážky odstranit. Park tak bude lidem ještě před létem kompletně k dispozici.

Úpravy přišly na necelých sedm milionů

Projekt rekonstrukce navrhla Eva Wagnerová s Ivanem Zbořilem. Práce si vzala na starost firma ZEMAKO, s.r.o. Městská část zaplatila za dílo 6,8 milionu korun, přičemž peníze na záměr poskytlo město Brno. Rekonstrukce veřejných prostranství na území městské části tímto nekončí. Radnice má rozpracované i další projekty, které v blízké době povedou ke zkvalitnění veřejného prostoru.

Upraví i další parky

„Rekonstrukcí této parkové plochy vzniklo příjemné pěší propojení Masarykovy čtvrti se Starým Brnem. Letos se chystáme rekonstruovat i další veřejná prostranství. Dokončujeme například hřiště ‚Pod hvězdami‘ nad Gymnáziem Matyáše Lercha a v plánu je obnova parku na Janáčkově náměstí, s jehož revitalizací začneme ve druhé polovině tohoto roku,“ uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).