fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Na Znojemské vinobraní by mělo dorazit více než 85 tisíc lidí, očekávají pořadatelé

vinobranizn1-jan-racek

Foto:

Jan Racek, Izzy Cooper, znojemskevinobrani.cz

Pořadatelé Znojemského historického vinobraní, které se letos skuteční od 9. do 11. září, očekávají, že přijede více lidí než před třemi lety, kdy se akce konala naposledy a kdy přijelo 85 tisíc lidí. Návštěvníci mohou využít vstupenky z loňského a předloňského roku, kdy se vinobraní kvůli covidu nekonalo, informoval ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Scén bude letos ve Znojmě třináct, z toho šest historických.

Hlavním bodem programu je jako při každém ročníku historický průvod, který čítá 500 dobově oblečených postav a desítky různých zvířat. V pátek se průvod vydá na cestu ve 20 hodin a jeho součástí je i ohňová show, v sobotu vyjde průvod ve 14 hodin a součástí budou sokolnické ukázky. Mezi nejznámější hudebníky, kteří letos do Znojma přijedou, jsou například Marek Ztracený, Richard Müller či Chinaski.

Organizátoři vnímají vinobraní jako návrat k normálu po letech s covidem. "Těšíme se, že to bude zase sdílení radosti a zábavy, a věříme, že to tak budou brát i návštěvníci. Energií nás nabíjí i informace z předprodeje. Lidé si v poslední době zvykli kupovat na kulturní akce vstupenky na místě, aby si byli jistí, že se bude konat. Ale na vinobraní už si koupili tisíce vstupenek v předprodeji," řekl Koudela.

Lidé budou moct opět navštívit běžně nepřístupné mázhauzy, což jsou dvorní trakty starých měšťanských domů, kde se bude rozlévat místní víno jak od větších výrobců, tak od malovinařů. Speciální vinný trh s nabídkou produkce malovinařů bude u vstupu do podzemí. V sále předků na hradě se uskuteční akce Víno všemi smysly, kde sommeliéři nachystají program pro ty, kteří si chtějí víno vychutnat a porovnávat různé vzorky a kde k ochutnávání hraje hudba.

Na historických scénách se objeví několik skupin zaměřených na historických šerm. V sobotu v podvečer se na nádvoří hradu uskuteční letošní novinka, kterou je inscenace středověkého soudu se 60 účinkujícími.

Pro děti bude připravená scéna u Střelniční věže, kde se budou hrát dětská divadelní představení, budou zde žongléři a speciální atrakce Hrad dračího jezdce.

Odpočinkové zóny budou letos dvě. V ulici Přemyslovců ji zajistila farma U Tří dubů, která ji vytvoří jako ovocný sad a lidé si tu budou moct koupit sezonní ovoce či mošty. Druhá bude na hradním nádvoří se středověkou krčmou.

Organizátoři letos rozšířili odstavné plochy pro ty, kteří přijedou autem, ale přesto návštěvníky vyzývají, aby využili raději veřejnou dopravu. Posílené budou linky především do Brna, ale i do dalších směrů a MHD bude jezdit po dobu konání zdarma.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT