Zmizelý originál Rubensova obrazu Hlava Medúzy a dva mrtví muži. Tak začíná první epizoda nového seriálu České televize v režii Filipa Renče, kterou ČT1 uvede na obrazovkách druhé lednové pondělí od 20:10 hodin. Další díly pak budou následovat vždy v pondělí po osmé hodině večer.

V osmi příbězích z pera scenáristy Petra Hudského se diváci podívají do moravské metropole a jejího okolí. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové. „Je to asi poprvé, kdy využívám značnou část své vlastní mužské energie. A protože jdu často do akce se zbraní, bylo nutné projít výcvikem. Ale netroufám si tvrdit, že umím střílet,“ uvedla herečka.

Dalších rolí detektivů se zhostili Jiří Dvořák, Michal Isteník z Městského divadla Brno, jenž zářil jako výčepní Eda v seriálu MOST!, a absolventka brněnské JAMU Petra Bučková, která po angažmá v Ostravě a Hadivadle v Brně působí už druhou sezónu v pražském Divadle Na zábradlí.

Vedle této čtveřice se v jednotlivých dílech představí Igor Bareš, Hana Maciuchová, Arnošt Goldflam, Pavel Kříž, Jana Švandová, Lenka Vlasáková, Pavel Řezníček, Ladislav Frej nebo Karel Heřmánek mladší a také herci z regionálních divadel.

Seriálový štáb natáčel na Brněnsku, Blanensku i v samotné moravské metropoli. „Scenárista Petr Hudský zná tyto lokace velmi dobře. Pro Českou televizi totiž napsal scénáře ke všem třem sériím detektivky Labyrint,“ upřesnila v tiskové zprávě mluvčí ČT Karolína Blinková.

Seriál tehdy na jižní Moravě režíroval Jiří Strach, který si v Hlavě Medúzy také zahraje. Vystupuje jako režisér v případu vraždy při natáčení westernového filmu. „Petr Hudský s dramaturgem Milošem Zahradníkem tentokrát přišli s jednodušším rámcem epizodických kriminálních příběhů s vyřešením každého z nich v daném dílu. Zločiny, které náš tým čekají, jsou mimořádně závažné. Místo brutality, krve a násilí však divákovi nabízíme napínavou podívanou díky důmyslnosti daných skutků, pachatelů i policistů,“ uvedla kreativní producentka Jiřina Budíková.

Podle režiséra Filipa Renče si tvůrci vybrali podobu Medúzy jako symbol příběhů. „Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo. Je totiž pro nás velkou výzvou přijít v dnešní bohaté produkci detektivek a kriminálek s originálním řešením. Jednotlivé příběhy jsou tedy kombinací skutečných kriminálních případů a fikce autorů,“ vysvětlil režisér Filip Renč.

Ke stylu vyprávění i hudební dramaturgie doplnil, že by rád obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. „Jednoduchá, výrazná hudba, napětí, účelné dialogy, tajemná atmosféra a minimální barevnost obrazu,“ dodal Renč.