Národní divadlo Brno chystá maďarskou hru o fešákovi od kolotoče

Národní divadlo Brno po 45 letech vrátí na česká jeviště hru Liliom od klasika maďarské literatury Ference Molnára. Poutavý příběh o lásce až za hrob nastudoval režisér Štěpán Pácl. Předpremiéra bude ve středu, premiéra 4. září v Mahenově divadle.

  • Foto

    ndbrno.cz

"Vlastně by se to mělo jmenovat Liliom a Julie, protože to má mnoho společného s nejznámější shakespearovskou tragikomedií Romeo a Julie. Lásce Lilioma a Julči sice nestojí v cestě znepřátelené rody, ale ješitnost, nemotornost a nezralost, ovšem stejně jako u Shakespeara i u Molnára láska vítězí," uvedl režisér Pácl.

Fešáka Lilioma, který u pešťských Městských sadů obsluhuje pouťový kolotoč, ztvární Ivan Dejmal. Julču hraje Petra Lorencová. Oba přišli do Mahenovy činohry loni z Národního divadla moravskoslezského.

Brněnští divadelníci slibují výpravou inscenaci. "Prostředí kolotočů je vždy vizuálně a hudebně zajímavé, inspirace byla veliká. Jeviště se doslova proměnilo v lunapark scénických efektů. Hudebně vším prostopují živé tóny vibrafonu - nástroje, který sám o sobě vypadá kouzelně a ještě kouzelněji zní," uvedl Pácl.

Mnozí čeští milovníci divadla nejspíš uslyší jméno Liliom poprvé. Přitom jde o jednu z nejpůvabnějších her počátku 20. století, míní dramaturg Milan Šotek. V Brně se Liliom uváděl přesně před sto lety v tehdejším Divadle na Veveří.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
čtk