Národní divadlo Brno chystá premiéru dramatu Nebesa od Kirkwoodové

  • Foto

    redakce (archiv)

Činohra Národního divadla Brno dokončuje první českou inscenaci dramatu Nebesa od přední britské autorky Lucy Kirkwoodové. Hra stojí na ženských hereckých výkonech, kombinuje různé žánry a spojuje historický kontext s nadčasovými tématy. "Autorka cítí podstatu divadla a píše velmi přirozeně, nebojí se humoru, absurdit ani tragédie," uvedl v tiskové zprávě hostující režisér Michal Lang. Premiéra bude 26. listopadu v Mahenově divadle.

Drama se odehrává na anglickém venkově v 18. století. V městečku se staví šibenice pro vražedkyni malé dívky. Odsouzená tvrdí, že čeká dítě, což by znemožňovalo její popravu. Proto soud povolá 12 žen, aby rozhodly, zda je vražedkyně skutečně v požehnaném stavu. Autorka postupně odhaluje nejen pozadí hrůzného zločinu, ale především rozkrývá osudy jednotlivých žen.

Kirkwoodová se inspirovala hrou Dvanáct rozhněvaných mužů Reginalda Rose. Nebesa jsou podle režiséra Langa "ženskou odpovědí" na slavnou hru. "A tak, jak jde ve Dvanácti rozhněvaných mužích čistě o mužskou energii a mužské myšlení, tady je to samozřejmě zcela opačně. Pro mě je nesmírně zajímavé v rámci procesu zkoušení do ženského světa pronikat a zkoumat ho," uvedl Lang.

Režisér připouští, že jde o feministickou hru, ale nikoli prvoplánovým stylem. "Muži jsou zde sice vykresleni zjednodušujícím způsobem jako monstra a mrzáci, ale autorka míří do vlastních řad s apelem, že jsou to především ženy, kdo se musí chtít změnit, aby se mohl změnit svět," řekl režisér. Text Kirkwoodové vnímá jako výzvu a hozenou rukavici ke společnému dialogu nad tématy, o kterých se i dnes spíše mlčí.

Se synem Sebastianem složil Lang také hudbu k inscenaci. Ke scénickému řešení přizval Poláka Mirka Kaczmarka, který navrhl i kostýmy. Inscenační tým vycházel z autorčina specifického rukopisu, kde se historický rámec stává pouze podkladem pro současný tvar, a kde je proto možné kombinovat soudobé kostýmy s odkazy na historický kontext.

V inscenaci s řadou výrazných ženských úloh dostanou prostor například Zuzana Černá, Isabela Smečková Bencová, Jana Štvrtecká nebo Marie Durnová. Na jeviště s nimi vstoupí pouze dva muži, a to Roman Blumaier a Petr Kubes.

Zdroj: 
čtk