Národní divadlo Brno vrátí na repertoár klasický balet Bajadéra

Národní divadlo Brno vrátí na repertoár klasický balet Bajadéra s hudbou Ludwiga Minkuse. Balet má orientální námět, odehrává se ve staré Indii. Obnovená premiéra bude 18. října v Janáčkově divadle.

  • Foto

    ndbrno.cz

Balet je příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem. Vzplanutí bajadéry - tedy chrámové tanečnice - Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel včetně mahárádži. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknutá hadem schovaným v darovaném košíku květů. Duše milenců se potkají už jen ve světě snů.

Choreograf a režisér Jaroslav Slavický vychází z původního pojetí legendárního tanečníka a choreografa Mariuse Petipy. "Byl to génius. Co on udělal, nikdo neudělá lépe," uvedl Slavický. Svými úpravami chtěl Slavický přispět k přehlednosti děje a ujasnění motivací postav.

Roli Nikie studuje pět tanečnic, mezi nimi Klaudia Radačovská a Eriko Wakizonová. Také postava Solora bude mít více alternací, včetně hvězdných hostů - Michala Krčmáře z Finského národního baletu a Maxima Čaščegorova, donedávna prvního sólisty Bavorského státního baletu v Mnichově.

Podle dramaturga Karla Littery má Bajadéra kromě náročné, divácky atraktivní choreografie také velmi kvalitní hudební složku. "Hudba velmi dobře vykresluje děj, situace na jevišti, jednotlivé postavy. Kromě toho, že je líbivá, se na ni také dobře tančí," uvedl Littera.

Zdroj: 
čtk