fbpx
23. 03. 2023 Dnes má svátek Ivona

Naši vinaři přivezli ze světové soutěže ve Francii přes třicítku medailí

mos-vinice

Foto:

redakce (MOŠ archiv)

Před pár dny hostila Francie jednu z nejrespektovanějších soutěží světa, naši vinaři si z Vinalies Internationales přivezli úctyhodných 31 medailí včetně čtyř velkých zlatých. Zpravodasjký portál BRŇAN o tom informoval ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Z celkového počtu 31 medailí pro moravská vína si vinaři rozdělili 4 velké zlaté, 13 zlatých a 14 stříbrných. Nejvíce se dařilo vinařství Znovín Znojmo, kterému odborná porota udělila hned 2 velké zlaté a 2 zlaté medaile. Zbylé dvě velké zlaté medaile si vysloužila vinařství Volařík, které přidalo navíc jednu zlatou, a vinařství Kolby s ještě jednou stříbrnou medailí. Tři zlata získalo dále vinařství Vinné sklepy Skalák – Leona Šebestová.

„Vinalies Internationales patří k nejprestižnějším světovým soutěžím a je to takový ,Grand Slam‘ mezi mezinárodními vinařskými soutěžemi. Velkou hodnotu uděleným medailím dodává zejména striktní profesionální organizace hodnocení, obsazení komisí zejména z řad enologů a také vyšší bodové limity pro udělování medailí, kdy pro velkou zlatou musí víno získat 93 ze 100 a pro zlatou 89. O to více pak těší nejen 4 velké zlaté, ale všechny medaile udělené pro Českou republiku,“ shrnul Krška, který se sám účastnil hodnocení.

Moravští a čeští vinaři přihlásili 88 svých vín, která soutěžila v konkurenci tří tisíc vín z více než 30 zemí světa a hodnotilo je 130 světových vinařských odborníků. V hodnotící komisi za ČR byli kromě Pavla Kršky také Martin Šmíd, Josef Valihrach ml. a Tereza Helmová.

Vinalies Internationales pořádá Francouzská unie enologů pod záštitou O.I.V. (Mezinárodní organizace pro révu a víno) a je součástí VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). Přísnost hodnocení podtrhuje také limitace udělením max. 30 % medailí z počtu přihlášených vín. Účast na soutěži finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT