Nebezpečné stromy na brněnském Ústředním hřbitově půjdou k zemi

  • Foto

    MMB (archivní)

Zeleň na Ústředním hřbitově prošla významnou odbornou kontrolou, nyní je hotová půlka, tedy část koncepce, která popisuje stav jednotlivých stromů a keřů, druhá část bude zpracována příští rok, informoval dnes novináře náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Vedení města Brna připravuje novou koncepci péče o zdejší zeleň. Tento krok je podle nich nutný kvůli neutěšenému stavu zeleně, na kterém se podepisuje nejen dlouhověkost některých taxonů, ale také klimatické podmínky, nedostatek srážek, ale také nadměrný výskyt jmelí, houbové choroby nebo kůrovec.

„Oslabená zeleň pak ohrožuje návštěvníky, připomenu jen případ z loňského roku, kdy na starší ženu spadla větev stromu a způsobila ji mnohočetná poranění. Proto jsme se rozhodli prověřit stav všech stromů na hřbitově a chceme podniknout takové kroky, aby se neštěstí neopakovalo,“ uvedl Hladík.

Momentálně je hotová první část hřbitova, u 1504 stromů v alejích a 1134 dřevin na hrobových polích, byla hodnocena vitalita, zdravotní stav a stabilita. „Silně poškozené a nemocné stromy, včetně těch, které jsou napadené kůrovcem, půjdou k zemi, těch je 101. U dalších taxonů studie navrhla potřebná pěstební opatření, jako je zmenšení koruny nebo zdravotní řezy. „Stromy, které musíme vykácet, nahradí nové, těch ale vysadíme o něco více, celkem asi 130 taxonů. Zásah chceme udělat co nejdříve, musíme využít zimní období. O přesných časech zásahů ještě budeme návštěvníky hřbitova včasně informovat,“ dodal Hladík.