Nebožtík po sobě zanechal neuvěřitelnou sbírku, výbušnou a nebezpečnou

  • Foto

    Policie ČR

 Vášní sběratele byly zbraně a válečná historie, v tak velkém množství se to ale vidí málokde. Na sbírku přišli policisté, a to úplnou náhodou, do chaty na Brněnsku přijeli totiž zjišťovat příčinu úmrtí jejího majitele.

„Zemřelý šestačtyřicetiletý muž byl vášnivým sběratelem předmětů s válečnou tématikou. Ve své sbírce měl široký průřez ostrého vojenského střeliva z období druhé světové války. Většinu zřejmě nalezl a vykopal na místech, kde se bitvy historicky odehrály, proto jsou některé kusy i silně zkorodované“ popsal policejní mluvčí David Chaloupka.

Nálezy munice z války nejsou ani po letech ojedinělé. To však, jaké množství vojenského materiálu nashromáždil muž ve své chatě je raritou. „Zajištěno bylo 26kg malorážové munice, téměř osm set dělostřeleckých granátů, osmdesát ručních granátů a devět leteckých pum. Velký podíl zajištěné munice policejní pyrotechnici odvezli k odborné likvidaci, část však byla v takovém stavu, že ji bylo nutné odpálit na vhodném místě, nedaleko od chaty. Delší převoz by totiž mohl být zbytečně rizikový.

„Uvedeným případem se nyní zabývají kriminalisté, držení zbraní a munice bez patřičných povolení je totiž trestné. Úmrtí muže zřejmě souvisí s jeho zdravotním stavem, nic nenasvědčuje tomu, že by na jeho smrti měla podíl nějaká další osoba,“ doplnil Chaloupka.

Stále v naší republice platí, že přechovávání těchto předmětů je trestné. Momentálně je v našem kraji možnost beztrestného odevzdání zbraní a střeliva v rámci amnestie. Na Moravě toho již využilo několik desítek lidí, kteří odevzdali 83 zbraní a téměř čtyři tisíce nábojů do nich. „O víkendu se k nim přidal například i dvaatřicetiletý muž, který policistům v Kuřimi odevzdal 100kg střeliva a podomácku vyrobenou střelnou zbraň,“ uzavřel Chaloupka.

Fotogalerie: