fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Nedělní pohled na zámek v Lysicích: v komnatách se představují pohádkové kostýmy

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát na zámek v Lysicích na Blanensku, kde jsou až do konce září k vidění v některých komnatách pohádkové kostýmy.
kostymylysice1-red

Foto:

redakce (RED), zamek-lysice.cz

„To je paráda! Ty černé šaty jsou asi z peří,“ obdivoval dlouhý načepýřený háv na stojanu v jednom ze zámeckých interiérů desetiletý kluk a už už se chystal pohladit rukou kostým vládce podzemí, kterého v televizní pohádce O pokladech z roku 2012 ztělesnil populární Karel Heřmánek. „Nesahat, nebo tě to kopne! Je v tom elektřina!“ varovala žertem školáka průvodkyně.

Ze zmíněného příběhu jsou v reprezentačních prostorách prvního prohlídkového okruhu v prvním patře lysického zámku k vidění i další kostýmy a rekvizity, například neobvyklý kožený klobouk s budíky, který měl ve filmu na hlavě vynálezce a badatel Ignác v podání Vojtěcha Dyka.

Pohádku O pokladech natáčel v Lysicích režisér Vít Karas podle scénáře Ireny Douskové. Nejde o pohádku v klasickém pojetí, nicméně v ní nechybí napětí a humor a doba příběhu je bližší té naší.

Její originalitu určuje mimo jiné i zmíněná postava vynálezce. A nechybí ani stará legenda o velkém bohatství, ukrytém hluboko v zemi. A kromě zmíněných herců viděli diváci ve filmu i Janu Pidrmanovou, Adama Krause, Davida Švehlíka nebo Markétu Děrgelovou,

A návštěvníci zámku uvidí i kostýmy z klasické pohádky Království potoků z roku 2005 v režii Pavla Jandourka podle scénáře Romana Ludvy, v níž se zase odehrává cesta za láskou se dvěma patrony království Potokem a Potůčkem, které si střihli Vladimír Javorský a Ota Jirák. Ti pomáhají princi s půvabnou a chytrou princeznou Annou, osudovou královnou a šaškem Rolničkou.

Výstavu lze navštívit až do 30. září. Dospělí zaplatí za vstupenku 170 korun, senioři a studenti od 18 do 25 let 140 korun, lístek pro školáky ve věku 6 až 18 let přijde na 70 korun a děti mladší šesti let mají vstup zdarma.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT