Nedůstojné a poničené toalety v Lužánkách konečně čeká modernizace

S rekonstrukcí chtějí radní začít už tento měsíc.

  • Foto

    MMB (Z. Kolařík)

Lužánky jsou nejstarším a největším brněnským parkem, založen v roce 1786 jako jeden z prvních veřejných parků ve střední Evropě a vůbec první v zemích Koruny české. Uprostřed něj stojí novorenesanční Pavilon od vídeňského architekta Ludwiga Förstera z roku 1855, kde se konaly a dodnes konají plesy, koncerty, slavnosti, ale i nejrůznější výstavy.

„ Považuji tento park za jeden nejlépe umístěných zelených ploch v centru Brna, ale i za místo, kam se denně vydají stovky lidí s nejrůznějším cílem. Někdo si jde jen posedět, jiní zase míří za sportem. Zázemí se postupně zlepšuje, teď jsou na řadě toalety blízko ulice Pionýrské,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík.  Ten dále dodal, že součástí stávajícího vybavení je také elektrický gril a pokud si zde udělají piknik, určitě ocení možnost si na veřejném WC umýt ruce.

Stávající objekt veřejných toalet vyžaduje pro své plnohodnotné využívání a minimalizaci provozních nákladů výměnu kovových oken za eurookna, výměnu kovových vstupních dveří a vnitřních dveří, vybourání zděných WC kójí a instalaci sanitárních dělicích příček. Dále pak výměnu vnitřních a venkovních parapetů a svodů, úpravu elektroinstalace a zámečnických prvků, opravu střechy a fasády, výměnu obkladů, dlažeb a sociálních prvků.

„V rozpočtu města na rok 2019 byl na tuto investiční akci vyčleněn 1 milion korun, náklady budou přibližně 1 120 000 Kč bez DPH. Rekonstrukce by měla začít v březnu a předpokládáme, že do měsíce by měl být objekt předán k užívání,“ doplnil náměstek Hladík.

Současná podoba parku, rozkládajícího se na ploše 20 hektarů, pochází z roku 1840 a jejím autorem je městský zahradník Antonín Šebánek.