Nejlépe opravenou památkou jižní Moravy je větrný mlýn v Kuželově

  • Foto

    Technické muzeum v Brně

Cenu za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v roce 2019 získal větrný mlýn v Kuželově, který vlastní Technické muzeum v Brně. Zvítězil v kategorii velkých staveb. Cenu veřejnosti dostala obnova kostela Nejsvětější trojice v Žatčanech.

Stejně jako v loňském roce vybírala vítěze tří kategorií odborná porota složená ze zástupců Jihomoravského kraje, Národního památkového ústavu, Moravského zemského muzea, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, nositelů titulu Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, Semináře dějin umění Masarykovy univerzity v Brně a Katedry architektury VUT v Brně.

V kategorii Velkých staveb soutěžily kromě vítězného mlýna také nové střechy hradu Veveří, oprava Janáčkova divadla, oprava zámku v Kuřimi nebo oprava Paarova zámečku v Pohořelicích.

Podle porotců se nejvíce povedla obnova větrného mlýna v Kuželově. "Umožnila zachovat hmotnou substanci i věrohodnou prezentaci památky. Obnovené práce byly provedeny kvalitně s ohledem na význam památky a její využití - veřejně přístupný muzejní objekt, sloužící jako ukázka způsobu výroby mouky v polovině 19. století," uvedla porota.

S prvním místem v kategorii velké stavby určené pro rekonstrukce hradů, zámků, kostelů nebo jiných chráněných budov a areálů je spojena odměna 150.000 korun, za druhé místo je 100.000 korun. Na něm se umístila celková obnova a vybudování minipivovaru v bývalých konírnách kláštera Porta Coeli v Předklášteří.

Fotogalerie: