Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalou novinářkou Janou Peterkovou, která dostala podmínku za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Justice jí vyměřila dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Peterková podala dovolání, které před několika dny spolu se spisem převzala nejvyšší instance, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

S ohledem na statistiky lze rozhodnutí Nejvyššího soudu očekávat za několik týdnů až měsíců. Průměrná délka řízení v trestním kolegiu se pohybuje mezi 40 a 50 dny.

Bývalá reportérka televize Nova Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Řekla také například to, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty.

Justice výroky Peterkové kvalifikovala jako šíření poplašné zprávy. Podmínku ženě vyměřil Obvodní soud pro Prahu 4. V květnu verdikt potvrdil Městský soud v Praze. Jednání tehdy narušili příznivci Peterkové, například vylomili dveře do jednací síně. Odvolací senát nakonec musel rozhodovat s vyloučením veřejnosti.

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250.000 korun.