O víkendu se začalo zasněžovat v Olešnici na Blanensku. "Spustili jsme to ze soboty na neděli, přes den šly ale teploty zase nahoru, čekáme, až bude ještě více mrazivo," řekl za areál František Jílek. Areál nabízí sjezdovku o délce 500 metrů se stometrovým převýšením. K dispozici jsou dva vleky, dětský koutek a vlek, součástí je také snowboardový park. Kdy budou vleky v provozu, to záleží na počasí.

V Němčičkách na Břeclavsku se lyžovalo v neděli, ve všední dny ale ještě zůstává zavřeno. "Zasněžovali jsme ze soboty na neděli, máme zasněženou asi jednu třetinu svahu. V neděli jsme měli poprvé otevřeno, lyžovalo se zdarma. Přišly asi čtyři desítky lidí," řekl Stávek. Areál s lyžařským vlekem je nejníže položeným ve střední Evropě. Jeho dolní část je v nadmořské výšce 180 metrů nad mořem a nejvyšší bod sjezdovky leží ve výšce 240 metrů nad mořem. O víkendu v dopoledních hodinách areál přivítá první lyžařské kurzy, zájemci z řad veřejnosti si budou moci zalyžovat mezi 13:00 a 15:00.

Velké změny se chystají v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, kde areál letos odkoupil nový majitel. "Připravuje se nová sjezdovka, posílili jsme zasněžování, dodělává se nový vlek, sjezdovky se rozšiřují. Zvyšujeme celkovou kapacitu areálu, ale také komfort a bezpečnost návštěvníků," uvedl nový provozovatel areálu Vlastimil Jílek. Ze sjezdovky například zmizely dva sloupy vysokého napětí, vedení je v zemi, sjezdovka zarovnaná. Investice do přestavby areálu si podle Jílka zatím vyžádala několik milionů korun. Zasněžovat by se mělo začít ještě v tomto týdnu.

Vlekařům na jižní Moravě obecně nepřeje počasí, zimy jsou v regionu většinou mírné a téměř bez sněhu. Svahy na jižní Moravě jsou spíše krátké, lidé tak za lyžováním vyrážejí například do Beskyd, Jeseníků či Alp.