Nemocnice u sv. Anny v Brně zprovoznila nové transfuzní oddělení

  • Foto

    FNUSA

Nemocnice u sv. Anny v Brně má nové transfuzní oddělení, doposud zde fungovala pouze krevní banka s odběrovým místem pro dárce krve. Po více než dvou letech tu se dnes otevřelo i transfuzní oddělení, které krev na místě zpracovává.

Doposud nemocnice využívala pro zpracování krve služeb jiných transfuzních zařízení, nyní už je plně soběstačná. „Od 3. ledna 2022 jsme začali vyrábět transfuzní přípravky a krev odebranou od dárců sami zpracovávat. Naším cílem je zajistit v rámci nemocnice soběstačnost v hemoterapii a samozřejmě také ušetřit. S novou činností bylo nezbytné nejen navýšit počet pracovníků, ale také se naučit nové postupy zpracování krve a výroby transfuzních přípravků,“ uvedla primářka Transfuzního oddělení Jarmila Celerová.

Na oddělení byly nově pořízeny velkoobjemové centrifugy, separační lisy, šokové zmrazovače plazmy i další chladící a mrazící zařízení včetně komorových mrazících boxů určených k uchovávání plazmy. Rozšířil se také prostor pro dárce krve a do odběrového sálu nakoupila nemocnice další pohodlná křesla. „Počet našich dárců krve neustále roste, chceme pro ně vytvořit co nejpříjemnější prostředí, toho, že k nám chodí, si velmi vážíme,“ dodala Celerová.

Vybavení nového oddělení a rekonstrukce prostor přišla nemocnici na zhruba 30 milionů korun, část z toho byla uhrazena z dotace. Tím, že si krev nemocnice zpracuje sama, ušetří ročně asi 10 milionů.

„V současné době chodí do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně darovat krev denně 20-30 lidí. Počet dárců je nyní nižší především kvůli pandemii covidu. Nové transfuzní oddělení může kapacitně zvládnout denně až 80 dárců,“ uzavřela Lipovská.

Připraveny jsou pro ně během celého roku nejrůznější akce s dárky a benefity. Tou nejbližší je akce Darovat krev není žádná věda! ve spolupráci s VIDA! science centrem Brno v termínu 17.-28. ledna, kdy každý dárce dostane vstupenku 1+1 do tohoto centra.

Fotogalerie: