Není denár jako denár. Muzeum ukáže stovky mincí, které našli náhodní chodci i amatérský hledač s detektorem

Téměř devět stovek historických mincí, které našli nadšenci s detektory i náhodní chodci, ukáže Muzeum Blanenska na zámku v Blansku. Výstavní projekt nazvaný Není denár jako denár tam začne 16. října.

  • Foto

    Jiří Foltýn

Unikátním nálezem je 802 mincí z přelomu 11. a 12. století. Depot objevili v roce 2016 mladí manželé při procházce v přírodě na Blanensku a už netrpělivě čekají na vystavení objevených mincí.

„S původním majitelem pokladu se svým způsobem cítíme osudově spojeni, protože jsme po devíti stech letech jeho velký majetek vrátili zpět na světlo světa. Naším přáním je, aby byl poklad vystaven v muzeu v Blansku, protože máme silný vztah k Blanensku a jeho historii. Proto budeme rádi, když zůstane trvalou připomínkou zmíněných časů,“ uvedli nálezci. 

Celkem osm stovek moravských stříbrných denárů doplňují dva kusy mincí českých denárů. „V souboru dominují moravské ražby knížete a krále Vratislava II., dalších přemyslovských knížat i anonymní mince z druhé poloviny 11. a počátku 12. století. Mince byly uložené v dochované keramické nádobě a jsou ve vynikajícím stavu,“ popsal cenný nález Jiří Doležel z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně. Ten už čtyři roky archeologický nález zkoumá a zpracovává. „Muzeum v době objevu mincí nemělo archeologa, proto jsme oslovili právě archeologický ústav se žádostí o odbornou podporu a spolupráci,“ vysvětlila ředitelka blanenského muzea Pavlína Komínková.

Středověkou expozici Blanenska také obohatí nález více jak šesti desítek mincí. Na ty s detektorem narazil a s archeologem muzea Markem Novákem je poté dohledal spolupracovník muzea začátkem letošního roku. Poté, co pracovníci muzea mince očistili a nakonzervovali, posoudila je známá odbornice Dagmar Grossmanová z Moravského zemského muzea v Brně. „Pro blanenský region jde o cenný nález vzhledem ke své komplexnosti a podchycenému nálezovému kontextu, který se díky včasnému oznámení podařilo zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho,“ uvedl Marek Novák.

V archeologické expozici muzea návštěvníci uvidí zhruba sedm desítek originálů mincí, keramickou nádobu, ve které byl poklad nalezen, a také 802 replik mincí, aby měli představu o rozsahu celého nálezu. „Lidé si také můžou vyrazit vlastní mince a na originály denárů z pokladu se podívají přes elektronickou lupu,“ dodala Pavlína Komínková. 

Fotogalerie: