„Pevně doufáme, že se zatím příznivý ústup pandemie udrží. Naší velkou snahou bude se letos pohybovat i mimo virtuální prostor a co nejvíce akcí uspořádat i osobně pro živé návštěvníky,“ informovala zpravodajský portál BRŇAN kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Loňský třetí ročník musel podle ní kvůli začátku pandemie přesunout velmi oblíbené prohlídky jen do virtuálního prostoru. Jako předzvěst letošního festivalu se začátkem května propojily slavné brněnské vily a stavby s objekty ve švýcarské Basileji, kde působil Miese van der Rohe. Historik architektury Carsten Krohn srovnal Mieseho brněnskou vilu Tugendhat a Landhaus Lemke. Záznam z akce bude mít premiéru při letošním ročníku.

Jedním z letošních partnerů akce jsou podle Šilerové brněnští meteorologové z ČHMÚ, kteří zajistí festivalovou předpověď pro všechny návštěvníky. Meteorologové představí nejen své pracoviště a historii, ale i současnost předpovídání počasí. A přiblíží i počasí v minulosti v kontextu konkrétních událostí a míst: například tornádo v roce 1870 nad Starobrněnským klášterem, který spolu s Mendelovým muzeem, knihovnou a dalšími prostory představuje ve virtuálních prohlídkách již nyní.

Další letošní partner festivalu CTP otevře své tři venkovní areály Spielberk, Vlněna a areál Ponávka. Milovníci výhledů na město a okolí se letos mohou těšit například na zaniklou střešní restauraci Grand Prix v Kohoutovicích či rekonstruovanou výškovou budovu Šumavská Tower v Žabovřeskách, dřívější ředitelství firmy Chepos. Generálním partnerem je TIC Brno, které stálo u zrodu festivalu a spoluorganizovalo uplynulé ročníky.

Do projektu Open House, který je největší světovou architektonickou akcí svého druhu, se každý rok zapojí 50 měst spolu s moravskou metropolí a oslovují tak přes dva miliony lidí po celém světě. Již první ročník v Brně se čtyřiadvaceti zapojenými budovami přilákal před čtyřmi lety přes osm tisíc návštěvníků. O rok později se zapojilo již 70 budov a objektů, které si prohlédlo na 20 tisíc lidí. A loni přivítaly online prohlídky na 50 tisíc diváků.

Za čtyři roky se na organizaci podílelo na tři sta dobrovolníků. Právě na spolupráci dobrovolníků festival celosvětově stojí. „Zájemcům o letošní ročník doporučujeme průběžně sledovat web openhousebrno.cz nebo facebookový profil festivalu s aktuálními informacemi, jako například o startu registrací na připravované prohlídky,“ dodala Pešl Šilerová.