Ekonomka Danuše Nerudová, která neúspěšně kandidovala na prezidentku, rezignovala na funkci vedoucí Ústavu účetnictví a daní Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Důvodem je plánované sloučení s ústavem financí, se kterým Nerudová nesouhlasí. Rezignační dopis zveřejnila na sociální síti X. Na její rozhodnutí upozornil Deník N. Nerudová plánuje kandidaturu do Evropského parlamentu za hnutí STAN.

Ústav účetnictví a daní budovala Nerudová s kolegy od roku 2010. Má podle ní lepší výsledky než ústav financí. Děkanovi provozně ekonomické fakulty (PEF) Svatopluku Kapounkovi prý opakovaně sdělovala, že sloučení nepokládá za správný krok.

„Vámi prezentovanou strategií je spojit nadprůměrně fungující ústav, který celé roky patří k nejefektivnějším a nejvýkonnějším na PEF, s ústavem, který ve svých řadách dlouhodobě nemá publikující profesory a dostatek pracovníků schopných garantovat studijní programy/předměty,“ uvedla Nerudová. Obává se stagnace, poklesu kvality, zprůměrování a rozmělnění.

Kapounek vede PEF od 1. února. Okolnosti rezignace Nerudové nechce komentovat, jde podle něj o personální záležitost fakulty

Podle mluvčí Mendelovy univerzity Terezy Pospíchalové bude Nerudová na univerzitě dále učit. V tomto semestru přednáší například správu daní a mezinárodní zdanění. „Na Mendelově univerzitě zůstávám jako profesorka a budu i nadále učit své úžasné studenty,“ potvrdila na síti X Nerudová.

Kapounek ve funkci nahradil Pavla Žufana, jenž rezignoval v souvislosti s problémy, které měla fakulta s doktorským studiem. Problémy začaly ještě v době, kdy byla Nerudová rektorkou. Pochybení však odmítala. Podle Nerudové šlo vždy o záležitost fakulty, nikoliv rektorátu.

Nové vedení univerzity a fakulty postupně udělalo řadu změn

Sjednotily se podmínky pro studenty českojazyčného a anglickojazyčného programu, zpřísnily standardy pro výběr školitelů a vykazování publikační činnosti, změnilo se složení oborové rady, studium by celkově mělo být transparentnější, řekl ČTK v červnu v rozhovoru rektor Jan Mareš. Už před časem také skončila spolupráce s kontroverzními zprostředkovatelskými agenturami, které na fakultu přiváděly zahraniční studenty.

Situací na fakultě se zabýval Národní akreditační úřad pro vysoké školství

Ústav univerzitě odebral institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy ekonomického zaměření na provozně ekonomické fakultě. Znamená to, že škola si nyní nemůže nové doktorské programy daného zaměření akreditovat sama a musí se kvůli tomu obracet na Národní akreditační úřad.

Úřad také odebral akreditaci dvěma doktorským programům na provozně ekonomické fakultě. Toto rozhodnutí však kvůli formální chybě zrušila přezkumná komise.