Jakubovi je dva a půl roku, jeho maminka pracuje na jihomoravské záchrance a tatínek se o něj doma stará. Klučina měl už od narození potíže s dýcháním. Každý den kašlal, byl zahleněný a rodiče mu museli hleny odsávat. V pražské motolské nemocnici pak rodičům lékaři sdělili nepříjemnou diagnózu: „Váš syn trpí primární ciliární dyskinezí.“

Toto vzácné onemocnění se vyznačuje tím, že řasinky v dýchacích cestách neplní svoji funkci a nemoc zatím bohužel lékaři nedokáží vyléčit. Můžou se ale zmírnit obtíže a dá se předejít poškození plic.

Kuba používá inhalátor a s tátou a mámou denně dělají dechovou fyzioterapii. Od jednoho roku mu proplachují nosní dutiny a od roku a půl je jeho věrným kamarádem inhalátor. Dvakrát až třikrát denně musí inhalovat solný roztok.

Po každé inhalaci následuje dechová rehabilitace. Při ní se snaží dostat rozpuštěný hlen z plic a docílit aktivního vykašlání. „Užitečným pomocníkem Kubíka a jeho rodičů je gymnastický míč a dechové rehabilitační pomůcky, pomáhá také vibrační masáž hrudníku. Důslednou hygienou dýchacích cest a prováděním dechových cvičení se zabraňuje vzniku možných komplikací, zánětů plic a středního ucha,“ vysvětlili rodiče chlapce.

„Kubíkovi by ale moc pomohla vibrační vesta za zhruba 350 tisíc korun, což je zatím jediné automatizované zařízení napomáhající vyčištění dýchacích cest,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová minulý týden v pátek, když Nadační fond ZZS JmK vyhlásil veřejnou sbírku na pořízení vesty.

Reakce veřejnosti na výzvu v médiích byla neskutečná, protože v pondělí odpoledne už bylo jasné, že na transparentním účtu je potřebná částka – tedy 350 tisíc korun. „Díky tomu bude mít Jakub vibrační vestu. Ta zmírní jeho zdravotní potíže, se kterými od narození statečně bojuje,“ sdělila skvělou zprávu Bothová.

Peníze se tedy podařilo vybrat za jediný víkend! „Nadační fond jihomoravské záchranky tak mohl sbírku pro Kubíka ukončit s konstatováním, že jak naši zaměstnanci, tak široká veřejnost zareagovali opravdu nádherně, vstřícně, štědře a s velkou empatií,“ dodala mluvčí.