Neslyšící se v Brně dočkají indukčních smyček, budou na magistrátu i v jednacích sálech

  • Foto

    (pixabay)

Jen těžko si běžný člověk umí představit těžkosti toho, kdo nemá sluch zcela v pořádku. Podle serveru helpnet.cz je v České republice zhruba 0,5 milionu nedoslýchavých a neslyšících lidí. Z nich převážnou část tvoří nedoslýchaví, jejichž sluch se zhoršil z důvodu věku. Zhruba 15 000 nedoslýchavých a neslyšících lidí se s vadou sluchu narodilo nebo jejich vada vznikla už v dětství.

Udělat vstřícný krok k těmto lidem se nyní rozhodlo město Brno. Na přepážkách odborů magistrátu doplní jednotlivá pracoviště celkem o dvacet jedna indukčních smyček pro neslyšící.

„Bavíme se tu o kompenzační pomůcce pro nedoslýchavé, která se používá pro usnadnění komunikace s těmito osobami, pracují tak, že zvuk přijímaný z nějakého zdroje, například z televize, telefonu, přehrávače apod., je vyzařován do prostoru ve formě proměnlivého magnetického pole modulovaného podle vstupního signálu. Jednoduše tak vyjdeme vstříc sluchově postiženým, kteří si často stěžují na špatnou srozumitelnost mluveného slova na přepážkách úřadu nebo ve velkém sále zastupitelstva,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Zařízení využijí ke kompenzaci svého handicapu ti, kteří nosí sluchadla, nebo jsou vybavení kochleárním implantátem.