fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Nová znojemská koalice čeká, jak soud rozhodne o pirátské stížnosti na volby

znojmo-pixabay

Foto:

ilustrační Pixabay

Znojemská koalice ANO, SPD a Znojmáci nyní čeká na to, jak se Krajský soud v Brně postaví k pirátské stížnosti na volby a žádosti o přepočítání hlasů. Potvrdila to volební jednička ANO Ivana Solařová, která by se měla stát starostkou. Soudní rozhodnutí totiž může konání ustavujícího zastupitelstva posunout na pozdější termín a zároveň by přepočítání hlasů teoreticky mohlo změnit rozložení sil v zastupitelstvu. Soud má od minulého pátku 20 dnů na rozhodnutí.

Koalice má momentálně nejtěsnější možnou většinu 16 hlasů z 31. Kdyby se na základě rozhodnutí soudu přepočítávaly hlasy a Piráti by získali jeden mandát, mohla by koalice o jeden naopak přijít. Piráti získali podle výsledků 4,93 procenta, avšak zjistili, že v některém z okrsků získali výrazně méně hlasů než v ostatních.

Koalice je složená ze stran, které naposledy byly v opozici, nebo v zastupitelstvu vůbec nebyly. ANO bylo součástí koalice od roku 2014 do přelomu let 2020 a 2021, SPD byla v opozici a hnutí Znojmáci získalo přes pět procent poprvé. Jeho volební jednička Bohumila Beranová byla dříve členkou ČSSD. Koaliční partneři se domluvili bezprostředně po volbách v sobotu. Naopak strany dosavadní koalice Naše Znojmo, Pro Znojmo a ODS s KDU-ČSL, které disponovaly 14 hlasy, vytvořily jednotný blok a chtěly vyjednávat společně. K žádné dohodě s někým jiným však nedospěly.

Ještě před volbami také odstoupili z kandidátky ANO dva lidé, krátce po volbách vystoupil z klubu ANO Jan Šťastník, který odmítl být součástí koalice s SPD. Stejně tak se vzdali zastupitelského mandátu kvůli spolupráci s SPD dva učitelé ze znojemského gymnázia, kteří mohli v zastupitelstvu sedět za Znojmáky. Jde o Jana Padalíka a prvního náhradníka Bruna Kotrnetze, takže v zastupitelstvu bude až druhý náhradník Bert Bartas.

Hnutí ANO na facebooku a v prohlášení rozeslaném novinářům uvedlo, že někteří členové koalice čelili vyhrožování, zastrašování a nátlaku a že podá trestní oznámení. Zda už nějaké bylo na policii podáno, nechce Solařová komentovat. Šťastník řekl, že na něj byl vyvíjen silný nátlak, aby co nejrychleji podepsal souhlas s koalicí s SPD.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT