fbpx
30. 05. 2023 Svátek má Ferdinand

Nově otevřený koupací biotop v Oslavanech navštívil ministr Brabec

Ve středu navštívil nově otevřený biotop v areálu oslavanského zámku ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana. Místem je provedl starosta Oslavan Vít Aldorf (ODS).
66280558-583913102015925-5173105765195448320-o

Foto:

FB Vít Aldorf

Biologicky čištěné koupací jezero v zámeckém parku v Oslavanech se skládá z koupací části o rozloze cca 1200 m2 (objem vody cca 1450 m3) a biologické části 515 m2 (374 m3). Zdrojem vody jsou dva vrty o hloubce cca 7 m. Koupaliště vzniklo na půdorysu barokní zámecké zahrady a zahradní rostliny tady rostou v koších přímo ve vodě, takže čistí vodu v zámeckém biotopu. Malým dětem je k dispozici dětský vodní svět s brouzdalištěm, vodními střiky a herní fontánou. Součástí areálu je i geopark a venkovní fitness zóna.

Geopark – můžete se projít labyrintem typických kamenných surovin oblasti Oslavan, které byly od nepaměti využívány pro místní významné církevní a světské stavby a jsou historicky spjaty s městem Oslavany a zdejším krajem.

Venkovní tělocvična a multifunkční hřiště pro děti i dospělé – se nachází v severovýchodní části zahrady vedle zámeckého parku. Je místem pro všechny, kteří mají rádi pohyb. Pod korunami okrasných třešní je nainstalováno 5 fitness cvičebních stanic. Na vývoji jejich konstrukce se podíleli fitness trenéři i fyzioterapeuti. Dají se použít i pro workoutové cviky a částečně i pro parkour. Součástí jednotlivých prvků jsou instruktážní panely s cvičebními návody.

Maximální denní kapacita je 500 návštěvníků. Jedná se o kapacitu celkovou za den, nikoli okamžitou. Tzn. že se neodečítají odcházející a nepřičítají přicházející, ale jednoduše po prodání 500. vstupenky se biotop pro další návštěvníky v tento den uzavírá. Informace o omezení vstupu bude uvedena on-line na Facebooku a u vstupní pokladny.

Do areálu biotopu platí přísný zákaz vstupu se psy a zákaz kouření, s výjimkou vyhrazených míst u vstupu na sociální zařízení u objektu zámku. Ve vymezené oplocené koupací části biotopu – (za sprchou), je i na travnatých plochách zákaz konzumace jídla a nápojů. Mikroorganismy ve vodě nepotřebují krmit rozlitým pivem, limonádou nebo vypadlým bonbónem či nadrobeným rohlíkem.

Oslavanský zámek byl v minulých desetiletích notně zanedbán. Ovšem současné vedení města dokázalo ze zapomenuté polorozpadlé ruiny vytvořit místo, kde se potkává historie se současným životem, a to doslova a do písmene. Už několik let se vždy na podzim v zahradě zámeckého parku a v přilehlých prostorách konají velkolepé historické slavnosti,další část zahrady byla přetvořena v park a dětské hřiště a jako třešinka na dortu byl nyní otevřen koupací biotop. Na zámku také začíná jedna z cyklostezek, které jsou tematicky zaměřeny na hornickou historii kraje.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT