Novoroční koncert Filharmonie Brno se letos ponese v jazzovém rytmu. Dramaturgie vybrala skladby dvou amerických skladatelů a dvou českých autorů, kteří v zámoří působili nebo v tamní hudbě hledali inspiraci. Koncert v Janáčkově divadle začne 1. ledna v 19:00, tedy o hodinu dříve, než bývalo na Nový rok zvykem, řekla mluvčí filharmonie Kateřina Konečná. Je vyprodáno.

Filharmonici slaví narozeniny

Na Nový rok filharmonie pravidelně slaví také své narozeniny. Vznikla k 1. lednu 1956. Letošní oslava filharmonických osmašedesátin je navíc spojená se zahájením Roku české hudby. „Do nového roku vstoupíme lehčím krokem a optimisticky, abychom posluchače příjemně naladili. Doufáme, že se nám to bude dařit celý rok, do kterého přeji všem hodně štěstí, zdraví a tolik potřebného klidu,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Na Dvořáka naváže Koncert pro stepaře

Propojení české a americké hudby pod taktovkou Dennise Russella Daviese začne Suitou A dur Antonína Dvořáka, které se přezdívá Americká podle místa jejího vzniku. Na Dvořáka naváže Koncert pro stepaře a orchestr Mortona Goulda, jenž mísil symfonickou a jazzovou hudbu. Stepařský rytmický part ztvární choreografka a tanečnice Martina Konečná, držitelka řady mistrovských titulů.

Večer uzavře skladba Bohuslava Martinů

Po pauze zazní suita pro orchestr Porgy a Bess George Gershwina. „Jeho dílo v aranži Mortona Goulda vynechává z Gershwinovy opery zpěv a tím také přitahuje více pozornosti k čistě orchestrální stránce věci. Vokální linku předává různým nástrojům, ale v doprovodu zachovává vesměs originální sazbu včetně instrumentace,“ uvedl k dílu hudební publicista Boris Klepal. Večer uzavře pětiminutová skladba Le jazz Bohuslava Martinů, ve které se ozývají saxofony, tamburína a banjo.