Projekt Nový Dornych, který plánuje postavit developerská společnost Crestyl na místě brutalistní budovy někdejšího Prioru u brněnského hlavního nádraží, má stavební povolení. Developerská firma o tom informovala v tiskové zprávě.

„Stavební povolení je pro nás milníkem v přípravě celého projektu. V návaznosti na jeho získání nyní řešíme výběrová řízení na zhotovitele. Do léta bychom se tak chtěli se všemi přípravami významně posunout, zároveň nechceme zavírat stávající obchody předtím, než budou stavbaři připraveni pustit se do práce. Aktuální časový harmonogram tak počítá s tím, že k uzavření stávající budovy a její demolici dojde na podzim tohoto roku,“ uvedl Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl.

V prostoru vedle hlavního nádraží má vzniknout částečně zastřešený veřejný prostor a šest budov, z nichž nejvyšší bude mít osm pater

Zůstane napojení na podchod pod hlavním nádražím a také lávka nad Úzkou ulicí. Průchod od nádraží k Vaňkovce zůstane zachovaný i po dobu stavby. Denně tudy projde zhruba 75.000 lidí.

Developerská firma už má také prvního velkého nájemce. Klinika EUC obsadí celou jednu budovu o rozloze 6000 čtverečních metrů. Kromě toho 5000 čtverečních metrů v přízemních prostorách nových budov mají zabírat restaurace a kavárny.

„Chceme zahrnout širokou škálu kulinářských konceptů – různá bistra, restaurace, bary, kavárny, foodtrucky, klasické hospody, ale i nabídku jídel do ruky. Bohatý výběr tak uspokojí nejen uživatele kanceláří, ale i návštěvníky obchodů, nebo rezidenty z objektu pro nájemní bydlení,“ doplnila obchodní ředitelka pro komerční nemovitosti Crestyl Lenka Preslová.

Nájemních bytů má být v nových budovách 186, doplní je 26.000 čtverečních metrů kancelářských ploch a 27.000 metrů čtverečních ploch určených pro obchody

Budovy mají být ekologicky šetrné, což zahrnuje například využití dešťové vody pro splachování a závlahy, v budovách bude úsporné osvětlení, v garážích a kolárnách budou stanice pro dobíjení aut a kol na elektřinu. Celková investice má přesáhnout sedm miliard korun.