Russell Davies představil novinářům program příští sezony, na jehož přípravě se podílel.

Oba cíle naplní už jeho inaugurační koncert, který se uskuteční 18. září v sále Stadion. Pod Daviesovou taktovkou nejprve zazní první symfonie Antonína Dvořáka Zlonické zvony, kterou v kariéře trvající přes 50 let zatím nikdy nenastudoval. Poté je na programu česká premiéra Nauky o harmonii Johna Adamse.

V českých premiérách v Brně v příští sezoně zazní také skladby Lou Harrisona, Thomase Adése, Thomase Larchera, ale také třeba cyklus Mr. Tambourine Man od Johna Corigliana, což jsou nově zhudebněné texty Boba Dylana. "Všechno je to hudba, kterou světové orchestry běžně hrají, my ji zprostředkujeme na českém území," řekl čtyřiasedmdesátiletý Davies, Američan usazený v Rakousku.

Šéfdirigent bude v Brně poprvé v kariéře dirigovat hudbu Miloslava Kabeláče a Jana Václava Huga Voříška. Představí se také jako klavírista s repertoárem sahajícím od Mozarta k Philipu Glassovi.

Filharmonie pro posluchače připravila tři základní orchestrální abonentní řady se 14 programy, respektive 31 koncerty, navíc chystá sedm mimořádných koncertů. Nabízí také rodinné abonmá, cyklus Mladá krev, řadu Jazz & World Music a sérii veřejných generálních zkoušek.

"Oproti loňsku jsme přidali i šéfdirigentskou řadu," uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Předprodej stávajícím abonentům začne v pondělí 14. května. V pondělí 4. června začne prodej vstupenek na jednotlivé koncerty a prodej Sezony na míru, kde si lidé složí předplatné podle vlastního vkusu.

Orchestr zavítá na sedm tuzemských festivalů. S Daviesem zahraje i ve vídeňském Musikvereinu. Zahraniční hostování budou celkem čtyři, tím hlavním je únorové osmnáctidenní turné po Japonsku.