Tři české týmy vstoupí tento týden do skupinové fáze Evropského poháru basketbalistek, druhé nejvýznamnější klubové soutěže po Evropské lize. Žabiny by rády navázaly na předloňský postup do play off, kam chce poprvé proklouznout i jejich městský rival KP Tany. První zkušenosti s Eurocupem budou sbírat chomutovské Levhartice.

Právě Severočešky se představí v soutěži jako první, ve středu nastoupí v Maďarsku proti Szekszárdu. „Celkově nás v Evropském poháru čekají mnohem těžší soupeři než v české lize. Bude to náročné, ale jdeme sbírat zkušenosti,“ řekl klubovému webu trenér Pavel Staněk.

Levhartice v dosud odehraných třech kolech nejvyšší domácí soutěže porazily nováčka z Brandýsa a dvakrát prohrály s oběma brněnskými týmy

„Jsme letos v situaci, kdy se na nás soupeři důkladně připravují a nic nám nedarují,“ dodal kouč týmu, který ve čtvrté sezoně v první lize skončil letos na třetím místě. Dalšími účastníky skupiny K jsou italské Dinamo Sassari a španělský Movistar Estudiantes.

Žabiny, které na podzim slaví 30 let od vzniku klubu, rozehrají skupinu A ve čtvrtek proti španělskému Cadí La Seu, čtvrtfinalistovi minulého ročníku

Čtvrtým účastníkem skupiny je řecká Elefteria. „Těšíme se na první zápas v domácí hale, ale musíme podat lepší výkon než v ligových zápasech,“ řekla klubovému webu zkušená Petra Záplatová.

K týmu Žabin se dnes připojila už dříve avizovaná posila Lou Lopezová Sénéchalová, pětka letošního draftu WNBA. „Moje cíle v Brně jsou jasné, chci vyhrávat. Miluju pocit vítězství, i proto chci s týmem naplnit všechny naše cíle a vyhrát co nejvíc zápasů, třeba i celý Eurocup,“ uvedla basketbalistka s mexickým a francouzským pasem.

KP Tany Brno by devátou účast v soutěži rád okořenil premiérovým postupem

„Los nám na rozdíl od let minulých přál, chceme se pokusit o postup,“ řekl generální manažer klubu Richard Foltýn. Jasným favoritem skupiny H je francouzské Bourges, Královopolačky cítí šanci v soubojích s tureckou Antalyí a lucemburským Gréngewaldem. V jeho hale začnou Brňanky ve čtvrtek svoji pohárovou pouť. „Tento zápas hodně napoví o našich ambicích. Tým má ve svém středu tři cizinky, z nichž jedna hrála ve WNBA,“ řekla trenérka Marcela Krämer.

O účast ve skupinové fázi Evropského poháru usiloval i sedmý tým uplynulého ligového ročníku SBŠ Ostrava, ale v kvalifikaci dvakrát podlehl Ružomberku.

Program prvních zápasů českých týmů v Evropském poháru basketbalistek:

Středa 11. října: Szekszárd – Chomutov (18:00).

Čtvrtek 12. října: Žabiny Brno – Cadí La Seu (18:00).

Čtvrtek 12. října: Gréngewald – KP Tany Brno (19:10).