Brutální útok se odehrál letos 1. února v rodinném domku v Bedihošti na Prostějovsku, kde narkoman Pavel Šesták bydlel v podnájmu se svou přítelkyní Michalou. „Pervitinem a alkoholem omámený obžalovaný vzal v kuchyni sekáček na maso a srazil devětašedesátiletého poškozeného na zem. Muž utekl do vedlejšího pokoje, kde volal o pomoc. Obžalovaný mu sekáčkem zasadil 18 sečných ran do hlavy a devětkrát ho sekl do levé ruky, kterou mu téměř amputoval v zápěstí,“ popsal krvavý zločin soudce Martin Vrbík.

Těžce zraněný senior, který utrpěl rozsáhlá devastující zranění obličeje, lebky a mozku, po necelém měsíci v nemocnici zemřel. Šesták se k vraždě přiznal, nicméně se u soudu hájil, že ho poslala vraždit jeho přítelkyně. „Vadilo mu, jak se poškozený k dívce choval. Chtěl s ní údajně točit porno,“ uvedl soudce.

„Michala mi zničila život, udělal jsem to kvůli ní. Budu toho litovat do konce života,“ snažil se obžalovaný obměkčit trestní senát slzami. Ten mu však jeho lítost nevěřil a přiklonil se k žalobci. „Obžalovaný útočil na o čtyřicet let staršího muže z pomstychtivosti poté, co ho pan domácí vyzval, aby se s přítelkyní odstěhovali, protože s nimi byly problémy,“ zdůraznil státní zástupce Ivan Hrazdira.

Podle znalců má egocentrický a ke společenským normám nezodpovědný Šesták sklony svádět vinu na druhé a stylizuje se do role oběti, která jen plní příkazy. „Jeho obhajoba, že si dal pervitin, napil se vodky a šel prostě vraždit, je absurdní a přitažená za vlasy,“ míní soudce Vrbík.

Vražda podle něj sice nemá úplně jasný motiv, je však jisté, že obžalovaný vraždil s rozmyslem. „Takto surový útok se odehraje jednou za několik let a způsobem provedení se vymyká podobným vraždám,“ řekl předseda senátu.

Zatímco žalobce se k rozsudku nevyjádřil, Pavel Šesták se proti němu odvolal. Jeho obhájce Tomáš Kotrys totiž navrhoval trest jen kolem 10 let s tím, že šlo o vraždu spáchanou z náhlého impulzu. „Obžalovaný byl závislý na své přítelkyni, která mu dodávala drogy. Nebyl to plánovaný zločin, prostě mu ruply nervy a udělal to,“ dodal advokát.