fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Od čtvrtka do soboty se bude letos slavit Den Brna

Už tradičně na brňany i návštěvníky Moravské metropole čeká městská oslava hrdinné obrany Brňanů před Švédským vojskem. Od čtvrtka 15. do soboty 17.srpna je připtavena řada tematických akcí.
mru-5177

Foto:

TIC Brno/M.Růžička

Letošní ročník Dne Brna nemůže postrádat oblíbenou ukázku bitvy v podhradí Špilberku pod taktovkou Společnosti 1645. Nově se představí vojenské ležení na Dominikánském náměstí, kde se bude po dva dny odehrávat stylový program koncertů, šermířských soubojů, tanců a především zde na dobovém jarmarku ochutnáte barokní krmi a pochutiny. Celý třídenní festival zde pak také zakončí barokní ohňostroj.

Třicetiletá válka vzplála především z náboženských důvodů, již i v Brně hrály důležitou roli. Raduit de Souches byl původně francouzský protestant, kterého měl dle legendy na katolickou víru obrátit brněnský páter Martin Středa. Ten zároveň nechal k boji vycvičit studenty jezuitské koleje, bez nichž by obrana pravděpodobně dobře nedopadla. Svůj duchovní rozměr má tudíž i program festivalu. Biskupství brněnské pro veřejnost otevře katedrálu sv. Petra a Pavla, kostel Nanebevzetí Panny Marie, baziliku Nanebevzetí Panny Marie a Diecézní muzeum. V plánu jsou komentované procházky, bohoslužby a nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky.

TIC BRNO do programu přidává alchymistický pořad Černá koule pro Torstensona (která jediná mu dle pověsti mohla ublížit) v Labyrintu pod Zelným trhem a dvojici komentovaných procházek speciálně věnovaných této dějinné události.

Den Brna pořádá Biskupství brněnské, TIC BRNO a Společnost 1645.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT