Obavy z poklesu mezd, z rušení nevýdělečných oddělení nebo celých nemocnic, a tím i snížení péče o pacienty se obávají zaměstnanci devíti jihomoravských krajských nemocnic, které chce kraj převést pod jednu akciovou společnost. Kritizují také podle nich nedostatečnou komunikaci ze strany kraje a nedostatek veřejných dokumentů k převodu nemocnic z příspěvkových organizací kraje pod jednu akciovou společnost. Řekli to dnes v Brně na setkání s novináři. Krajští radní o vytvoření akciové společnosti rozhodli před dvěma týdny.

"Nesouhlasíme s transformací nemocnic jako příspěvkových organizací do akciové společnosti. Obáváme se, že tato změna dopadne negativně na zaměstnance i pacienty nemocnic," uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Zaměstnanci nemocnic se podle ní obávají toho, že cílem akciové společnosti bude vytvářet zisk, což by mohlo vést k rušení nevýdělečných oddělení, a pacienti by tak za péčí museli cestovat dál než dosud. "Po přeměně na akciovou společnost se na zaměstnance nemocnic přestanou vztahovat platové tarify. V nemocnicích, na které se tyto tarify nevztahují, jsou mzdy v průměru o 44 procent nižší než v příspěvkových organizacích kraje. Rozdíly dosahují až 10.000 korun měsíčně," uvedla Žitníková.

Krajští radní rozhodli o převodu nemocnic pod akciovou společnost 12. října, podle nich to není za účelem zisku a kraj se nechce nemocnic zbavovat ani je privatizovat. Akciová společnost má zajišťovat společné nákupy a jednat s pojišťovnami, od nichž nemocnice dostávají peníze za zákroky. Kraj má nemocnice v Břeclavi, Znojmě, Vyškově, Kyjově, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Letovicích a Hustopečích, pracuje v nich přibližně 6000 lidí.

Odboráři dnes také uvedli, že komunikace ze strany Jihomoravského kraje je nedostatečná. "Materiály z jednání rady, ani studie proveditelnosti nejsou veřejně dostupné, a ač jsme měli se zástupci kraje jednání tripartity, o záměru přeměny na akciovou společnost nás nikdo neinformoval. Zároveň se obáváme, že si kraj nechává otevřenou možnost přizvat do akciové společnosti strategického partnera v podobě některé komerční společnosti," uvedl předseda jihomoravské krajské rady odborového svazu Tomáš Havlásek.

Odboráři rovněž upozornili na to, že pro obchodní společnost je složitější získat dotace z Evropské unie a pokud o ně usiluje, musí se na výsledné částce podílet vyšší sumou než v případě příspěvkových organizací kraje.

Zástupci zaměstnanců jednotlivých nemocnic, kteří na setkání do Brna přijeli, se shodli na tom, že mezi zaměstnanci panuje nervozita z budoucnosti, někteří lidé podle nich zvažují podání výpovědi a obavy ze změny mají i pacienti.

Odborový svaz i zaměstnanci jednotlivých nemocnic proto rozeslali jihomoravským zastupitelům dopisy, kde je žádají, aby plán kraje nepodpořili. Ve středu se zástupci odborářů sejdou s radním Jiřím Kasalou (ODS), který má zdravotnictví na starosti. Dorazit chtějí také na zasedání krajského zastupitelstva 3. listopadu, kde vedení kraje předají petici proti převodu nemocnic pod jednu akciovou společnost. Podpisy začali sbírat v pondělí, jejich počet aktuálně neznají, ale podle nich má petice velkou podporu zaměstnanců nemocnic i pacientů.