Při letošním Open House Brno padl loňský rekord návštěvnosti. Sedmý ročník oblíbeného festivalu architektury a urbanismu zaznamenal celkem téměř 32 tisíc návštěv, což je o čtyři tisíce víc než loni. Největší zájem byl o prohlídky AZ Tower, Vilu Engelsmann či Tesařovu vilu, z kurátorského záměru to byla ZŠ a MŠ Logopedická v historické Rohrerově vile s moderní přístavbou nebo romské středisko DROM. Nevidomí si mohli užít tandemovou projížďku na brněnském Velodromu, nebo zažít, jaké to je, stát na nejvyšší budově v ČR, informoval mluvčí festivalu Vratislav Vozník.

Zájem návštěvníků ředitelku festivalu překvapil

„Velmi příjemně mě překvapil zájem o místa, která přímo souvisejí s letošními tématy inkluze a přístupnost. Jsem přesvědčená, že města mají být snadno prostupná pro všechny jejich obyvatele, mají se proměňovat s ohledem na osoby s jakoukoliv formou znevýhodnění. Je inspirativní zažít takzvané aha momenty a zjistit, co všechno vlastně může být bariérou. Vnímám festival i jako cestu ke vzájemnému přiblížení mezi lidmi a jsem moc ráda, že tento cíl Open House Brno daří naplňovat,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.

Letošní ročník nabídl 116 lokací

Celkem letošní ročník nabídl 116 lokací, přičemž 42 z nich organizátoři zahrnuli do kurátorského záměru Inkluze a přístupnost. Vstupy na nejžádanější místa s potřebnou rezervací lidé vyčerpali v řádu jednotek sekund, rezervace potřebovali na 48 míst. Bez rezervací měli přístup do 76 lokací, přičemž některá nabízela komentované prohlídky s rezervací i volné individuální prohlídky.

Nechyběly ani doprovodné akce

Nechybělo ani dvaadvacet doprovodných akcí jako workshopy, přednášky, výstavy či hudební vystoupení. Návštěvníci festivalu zažili i světovou premiéru Skladby pro elektrickou kytaru a tři smyčcové nástroje od Ondřeje Kyase v podání tělesa Diversa Quartet. Účastníci víkendové akce mohou celý průběh festivalu zhodnotit i v dotaznících. Odpovědi organizátorům pomohou s přípravami a vylepšením následujících ročníků.

Organizátory podpořil magistrát

Podle Vozníka by se festival nemohl konat bez dobrovolníků a vstřícnosti majitelů objektů. Jedním z největších majitelů bylo město Brno a jím vlastněné či řízené instituce. Magistrát poskytl i finanční a organizační podporu. „Za podporu a spolupráci bychom chtěli poděkovat i společnosti CTP či gastro podnikům, které návštěvníkům zpříjemnily festival slevami,“ uvedl Vozník. Na webu www.openhousebrno.cz a na sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno budou organizátoři po celý rok přidávat zajímavosti z ročníku 2024 i zajímavosti z dalších evropských Open Houses. Příští ročník festivalu architektury a urbanismu se v Brně uskuteční od 17. do 18. května 2025.