O netradiční produkci se postarají uznávaní tvůrci, jakými jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó nebo Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Martin Glaser.

Festival zahájí opera Příhody lišky Bystroušky v režii uměleckého šéfa Národního divadla Brno (NdB) Jiřího Heřmana. "Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby," sdělil šéf NdB Heřman.

Janáček Brno 2018 do 4. prosince nabídne celkem 15 koncertů s interprety jako Thomas Ades, Jan Jiraský, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová či Haasovo kvarteto. Dramaturgie koncertní řady představuje orchestrální a komorní koncerty, koncertní provedení opery, sólové a pěvecké recitály a koncert sborový.

"Šestý ročník festivalu konaného na různých místech v Brně bude patřit výhradně tvorbě moravského mistra. Představí kompletní Janáčkovo jevištní dílo od těch raných, která vznikala v posledních dekádách habsburské monarchie naplněných snahami o uznání českého národa, až po Janáčkova vrcholná díla již z doby naší samostatné republiky," uvedla dramaturgyně opery NdB Patricie Částková.

Koncertní řada festivalu je věnována 100. výročí vzniku Československé republiky. Podle organizátorů se tak neděje jen formálně, jelikož vznik samostatného československého státu Janáčka zastihl na vrcholu jeho tvůrčího života.

Tři koncerty označené v programu jako 'folklórní' chtějí představit Janáčka hudební veřejnosti nejen jako mimořádného skladatele, ale jako jednoho z nejvýraznějších představitelů moravské hudební folkloristiky.

Nedílnou součástí festivalového programu budou doprovodné akce přibližující život a dílo Leoše Janáčka. Rozpočet festivalu Janáček Brno 2018 se blíží ke 40 milionům korun, koná se za podpory Statutárního města Brna, které přispívá částkou 22,5 milionu korun. Další informace se nacházejí na www.janacek-brno.cz.