Opilého hazardéra soudí za smrt řidičky. Zavinila to ona, trvá si na svém obžalovaný

Jel jako šílenec a ohrožoval všechny kolem sebe. Navíc byl opilý a za volantem neměl co dělat. Přesto Stanislav Sochna tvrdí, že smrtící čelní srážku zavinila řidička, která neměla šanci střet s hazardérem přežít.

  • Foto

    Policie ČR

Devětadvacetiletý nezaměstnaný mladík, kterého prý živí matka, byl podle žalobkyně v říjnu 2018 opilý, když usedl za volant osobního vozu Volvo a vyrazil do Znojma. „V krvi měl 0,80 promile a navíc mu krátce před tím radnice v Moravských Budějovicích sebrala na rok řidičský průkaz kvůli pozitivnímu testu na drogy,“ uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Podle ní Sochna mezi Milíčovicemi a Citonicemi na plné čáře bezohledně rychlostí asi 150 km/h předjížděl a úmyslně tak ohrožoval oktávii a superb, jehož řidiči museli hodně šlapat na brzdy, aby zabránili hrozícímu neštěstí. „Obžalovaný přitom ohrozil také dvě auta v protisměru. V jednom z nich vezl řidič dvě nezletilé děti ve věku čtyř a dvanácti let,“ upřesnila žalobkyně.

Zběsilá jízda skončila tragédií za Citonicemi, kde na svobodě souzený muž projel zatáčku rychlostí 179 km/h, vjel do protisměru a čelně se srazil s fiatem. Ten řídila padesátiletá žena. Při nehodě utrpěla polytrauma a podle soudního lékaře neměla žádnou šanci drtivý náraz přežít.

O síle nárazu svědčí i to, že obě auta skončila na poli a urvaný motor volva zůstal ležet na silnici. „Fiat ležel na boku a řidička visela na pásech,“ četl soudce Martin Vrbík ze spisu výpověď jednoho ze svědků.

Sochna se hájil, že spěchal na pracovní pohovor do Znojma. „Sháněl jsem někoho, kdo mě tam odvezl, protože jsem neměl řidičák. Nikoho jsem ale nesehnal, tak jsem jel sám,“ uvedl. Za obecné ohrožení se smrtí a maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí až 15 let vězení

Z jeho výpovědi na policii vyplynulo, že před jízdou vypil tři piva jedenáctky k obědu. „Necítil jsem se opilý. A nepřišlo mi, že jedu tak rychle,“ hájil se muž, který k soudu přišel o berli a čeká prý na operaci ruky a nohy.

Přestože mu soudce důrazně připomenul, že ručička tachometru jeho volva se při tragickém střetu zastavila na čísle 180, Sochna žádnou vinu necítí. „Zavinila to řidička fiatu, která byla asi půl metru v protisměru,“ zněla jeho obhajoba.

S rodinou oběti se dodnes nespojil. „Celé události lituji,“ řekl policistům. U soudu však žádnou lítost neprojevil. „Pomoz mi kamaráde, nevolej benga, opakoval řidič volva pořád dokola. Byl to asi nejhorší zážitek mého života, bylo to hodně nepříjemné,“ vypověděl u soudu cyklista, který mu po nehodě přispěchal na pomoc. Proces byl odročen na začátek prosince.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)