fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Oprava kostela svatého Jakuba v Brně se prodraží, lidé mohou přispět na vitráže

svaty-jakub1

Foto:

redakce (archiv)

Oprava kostela svatého Jakuba v Brně se prodraží. Stav některých dřevěných i kamenných prvků je horší, než farnost původně předpokládala. "Spolu se zdražováním materiálu a prací to bohužel znamená i větší náklady, a to v řádu milionů korun," uvedl dnes v tiskové zprávě farář Jan Pacner. Pro letos zahájenou etapu oprav počítala farnost původně s náklady 131 milionů korun.

"Po demontáži gotických kamenných kytek a následných pevnostních zkouškách vimperků, na kterých kytky sedí, se ukázalo, že pískovec uvnitř se drolí v ruce. A to už není na zpevnění, ale na výměnu. Přistupujeme k nastalé situaci zodpovědně a chceme, aby se kameny nemusely dalších 40 let opravovat," popsal situaci manažer projektu Aleš Taufar.

Další navýšení nákladů si vyžádá stav trámů krovu. "Jsou zasažené hnilobou zpravidla uvnitř po celé své délce. Poškození není vidět, ale pevnost trámu je desetinová," vysvětlil Taufar.

Farnost, která na opravy získala peníze z Evropské unie i od města Brna, hledá další zdroje financování. "Právě teď spouštíme webové stránky jakubovaokna.cz, kde mohou zájemci přispět na výměnu vitrážových okenních tabulek. Je jich 9000 a každý si může vybrat konkrétní místo v kostele, případně ho symbolicky darovat svým blízkých. Věříme, že to zaujme lidi, kteří mají k našemu kostelu nějaké osobní pouto," řekl farář.

Místo poválečného provizoria z čirého skla, jehož kovové prvky a uchycení byly ve špatném stavu, se vrací vitrážové zasklení. Dárci mohou symbolicky sponzorovat jednu tabulku za 500 korun, pro štědřejší sponzory jsou připravené celé rozety.

Farnost chce seznámit veřejnost s rekonstrukci brněnské dominanty i prostřednictvím výstavy v nákupní galerii Vaňkovka. Potrvá od 21. září do 10. října. V prostoru obchodního centra bude 16 metrů vysoký model svatojakubské věže. Prostřednictvím fotografií a videoprojekcí návštěvníci zjistí, jak bude po rekonstrukci vypadat věžní vyhlídka.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT