Od začátku března se v rámci krajského integrovaného dopravního systému navyšují ceny jízdného. Netýká se to však cestování po Brně, kde jízdné zůstává stejné. Namísto univerzální jízdenky, která v kraji zdražuje, připravil brněnský dopravní podnik alternativu v podobě jízdenky 8 cest po Brně. Ta nabízí mezi jednorázovými lístky vůbec nejlevnější variantu cestování. Přijde na 156 korun.

Slíbili jsme nezdražovat, připomenula primátorka

„Obyvatelům města jsme slíbili, že jízdné v této obtížné době zdražovat nebudeme a za tím si stojíme. Chceme proto nabídnout alternativu, aby na občany, kteří ve městě bydlí, studují nebo sem dojíždějí za prací, nedolehlo zdražení jízdného v regionální dopravě,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Oblíbené univerzální jízdenky

Podle gen erálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka se univerzální jízdenka mezi cestujícími těší velké oblibě. „Protože od 1. března dochází v regionu k jejímu zdražení ze 156 na 180 korun, rozhodli jsme se přijít s alternativou pro zóny 100 a 101. Nová jízdenka nazvaná 8 cest po Brně nabízí v rámci jednorázového jízdného vůbec nejlevnější možnost přepravy. Označení jednoho políčka umožní lidem 45 minut cestování, a to v přepočtu za 19,50 korun,“ vysvětlil Havránek.

Dražší lístek na přejezd mezi zónami v regionu

Stávající univerzální jízdenku využívají především lidé, kteří cestují v regionu přes větší počet zón, ale nepravidelně, takže se jim nevyplatí pořízení šalinkarty. Obsahuje 24 políček, která si označují podle potřeby. Nově tato jízdenka bude stát 180 korun a cestující ji nadále budou moci používat pro přejezd mezi všemi zónami v regionu.

Nová jízdenka pro jízdy po Brně

Novou jízdenku 8 cest po Brně mohou cestující využít v brněnských zónách 100 a 101. Osm polí vyjde na původních 156 korun, cena za tři čtvrtě hodiny jízdy tak zůstává stejná jako doposud – 19,50 korun. Po nástupu si označí jedno políčko a mohou libovolně využívat MHD po dobu 45 minut.

Jiná jízdenka pro jízdy za Brno

Pokud by chtěl člověk vycestovat za hranice Brna do jiných zón, musí využít jinou jízdenku pro příslušný počet zón. „Jízdenka je v prodeji i ve zlevněné variantě pro děti do 15 let za 78 korun. Ceny stávajících jednorázových jízdenek pro zóny 100+101 zůstávají stejné, 15minutová jízdenka stojí 20 korun, jízdenka na 60 minut vyjde na 25 korun,“ upřesnila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.