fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Papírové šalinkarty budou končit, od příštího roku budou jen elektronické

eoc

Foto:

DPMB

Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze její elektronickou formu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

V současné době využívá v Brně šalinkartu asi 184 tisíc cestujících, z toho jich už má 124 tisíc elektronickou formu. „Přechod na elektronické šalinkarty se aktuálně týká ještě 60 tisíc cestujících. Dopravní podnik všem věkovým skupinám zajistí, aby jim v případě potřeby zkušený personál s vyřízením elektronického jízdního dokladu pomohl přímo na pobočkách,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

„Aktuální aplikace sloužící pro prodej papírových šalinkaret je po patnácti letech na hranici své životnosti. Její obnova by byla komplikovaná a nákladná a vzhledem k rostoucímu počtu uživatelů elektronických předplatních jízdenek nedává smysl.  Rozhodli jsme se proto rozšířit současný systém, který umožní nejen nákup elektronických jízdenek, ale i kompletní servis zákazníkům. Přechod na tuto formu je postupný, abychom měli dostatečné kapacity věnovat se všem cestujícím, kteří budou zákaznickou podporu potřebovat,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku. Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let a od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek plus malá skupina dětí a žáků do 18 let.

„Už nyní ale na přepážkách doporučujeme zákazníkům elektronickou formu. Stávající papírové šalinkarty si mohou cestující ponechat až do konce jejich platnosti, pouze už po novém roce žádné papírové neprodáme,“ vysvětlil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

Nejméně rok ještě zůstane na části přepážek zachován terminál pro prodej papírových jízdních dokladů. Jejich držitelé si zde budou moci nechat vystavit duplikát, s čímkoli poradit nebo jízdenku vrátit. Na kontrolu elektronických šalinkaret vybavil dopravní podnik revizory speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.

Pořízení nové prodejní aplikace přišlo brněnský dopravní podnik na milion korun. Obnova původního systému pro prodej papírových šalinkaret by si vyžádala investici pět milionů. Navíc podnik na tisku, distribuci, nižších provizích při platbách přes platební bránu a personálním zabezpečení ušetří další čtyři miliony korun ročně.

Cestující si elektronickou jízdenku mohou obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Vyplní osobní údaje, vloží svou fotku z telefonu a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si vybere jízdenku, o kterou má zájem, zadá nosič (číslo karty), ke kterému chce mít šalinkartu přiřazenou.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu cestující mohou používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 99 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Tato anonymní karta je stejně velká jako běžná kreditka a pohodlně se vejde do peněženky. Pro děti do 15 let bude mít DPMB za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT