fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Park Marie Restituty v Brně projde druhou etapou rozsáhlé rekonstrukce

vnrvn-zdroj-mc-bro-sever

Foto:

MČ Brno-sever

Park Marie Restituty projde další etapou rozsáhlé rekonstrukce, před třemi lety byla realizována první, kterou realizovala Veřejná zeleň města Brna. Zahradníci tehdy odstranili nevhodné náletové dřeviny a nahradili je novými stromy a keři, došlo i k regeneraci trávníku. Nyní má městská část Brno-sever připravenou projektovou dokumentaci pro druhou fázi obnovy parku, sdělila novinářům radní městské části Brno-sever Marie Kselíková (KDU-ČSL).

„Projekt počítá s terénními úpravami cest, které budou vyhovovat pohybu vozíčkářů. Zároveň bude projekt řešit problém přívalových dešťů, neboť cesty budou přerušovány žlaby odvádějícími vodu do zeleně, případně vsakovacích jímek. Dalším důvodem pro projekt byl také záměr vyhlášení soutěže na vytvoření sochy Marie Restituty, která by měla být umístěna v parku,“ uvedla Kselíková.

Rekonstrukce parku řeší problém přívalových dešťů, kterých v poslední době přibývá a jejichž důsledkem je vyplavena hlína na ulicích Hálkova a Elgartova. Cesty budou bezbariérové a schody na horní cestu budou nahrazeny pojezdným schodištěm, které bude přístupné i pro kočárky. Z cesty by měla odbočovat pěšina zpevněná štěrkovou trávou směrem k broukovišti, kde vzniknou nové schody na mlatovou cestu za školkou. V zimě při dostatečném množství sněhu bude cesta sloužit k sáňkování.

„Husovický kopec v posledních letech začal spolu s obdobími sucha velice strádat. Silné přívalové deště přispívaly k odlivu půdy a vytvoření erozních rýh, které způsobily, že cesta mezi Míčkovou a Kohoutovou ulicí není s kočárkem téměř průjezdná. Proto jsme se rozhodli rozdělit kopec na tři oblasti, které budou postupně projektovány a obnovovány. V první oblasti dojde ke zpevnění chodníku, odvodu vody v případě dešťů a zabránění splavování další zeminy z přilehlých svahů,“ upřesnila Kselíková.

Součástí rekonstrukce bude také vytvoření a umístění nové sochy Marie Restituty, která bude součástí parku. Při té příležitosti se prověřuje i eventuální změna památníku padlým bojovníkům – pomníku ve tvaru balvanu i desky se jménem obětí. Návrhem je oba tyto památníky plnohodnotně nahradit jediným památníkem, který by ladil s parkem i s novou sochou Marie Restituty.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT