Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí má na kontě další úspěch. Odborná porota mu udělila zvláštní cenu v soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje 2023. Jedná se již o třetí ocenění, které park získal. Informoval o tom mluvčí radnice Brno-střed Michal Šťastný.

Obnova parku dostala zvláštní cenu

Stavba roku Jihomoravského kraje patří mezi tradiční soutěže, která zviditelňuje stavební, projektové či investorské počiny na jižní Moravě. V letošním 22. ročníku, mezi bezmála padesáti projekty, si získala přízeň odborné poroty i revitalizace parku na Moravském náměstí. Odborníci udělili obnově parku v centru Brna zvláštní cenu.

Ohlas Moraváku inspiroval město k další podobné investici

„Troufnu si říci, že výsledek předčil veškerá očekávání. Už při otevření parku jsem oceňovala využití technologií modrozelené infrastruktury a péči o zeleň. Místem pravidelně procházím a teď, po roce a půl od rekonstrukce, bych ještě vyzdvihla atraktivitu vodního prvku, nebo chcete-li brněnského moře, a citlivé zasazení kavárny do celého prostoru. Finance města vložené do tohoto projektu byly vynaloženy opravdu maximálně prospěšně. Navíc nás ohlas Moravského náměstí inspiroval k další podobné investici, kterou má být již nyní připravovaná revitalizace části parku Koliště u Domu umění,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Loni dostali cenu za nové wellness

Porotci udělení ceny zdůvodnili tím, že stavba důstojně reprezentuje město Brno a naplňuje vysokou úroveň jihomoravského stavebnictví. „Ocenění si velmi vážím. V pořadí se jedná již o třetí cenu, kterou revitalizace parku na Moravském náměstí získala od odborné veřejnosti. V roce 2023 byl zvolen Parkem roku a také získal ocenění Grand Prix od Obce architektů. Nejvíce mě ale těší, že se park stal po dokončení oblíbeným místem Brňanů a celoročně žije,“ sdělil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS). V soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje uspěla městská část Brno-střed i loni. Tehdy porota ocenila nové wellness centrum v areálu na Kraví hoře třetím místem v kategorii rekonstrukce staveb.

Velkorysý a vlídný veřejný prostor

„Park na Moravském náměstí nekopíruje historickou stopu, ale vytváří soudobé pojetí veřejného prostoru, který je dostatečně velkorysý a vlídný zároveň. Myslím, že právě to je na nové podobě parku oceňováno nejvíce. Jako společnost se potřebujeme v prostoru cítit dostatečně bezpečně, důstojně, ale i svobodně,“ dodala Janica Šipulová z architektonického studia Consequence forma architects s.r.o., které navrhlo proměnu parku.

Investice do parku přesáhla 132 milionů korun

Oprava Moravského náměstí skončila předloni na podzim roku. Investice do parku činila 132,5 milionu korun. Město Brno se podílelo 95,5 miliony korun, městská část Brno-střed přispěla 37 miliony korun. Ta navíc nesla náklady na zpracování architektonické soutěže, projektové dokumentace a ošetření kořenových systémů stromů ještě před zahájením rekonstrukce. Přípravné a projektové práce v součtu stály přibližně 10 milionů korun.