V Brně by mělo být od konce dubna plně funkční parkoviště P+R (park&ride) v Líšni u Zetoru. Město zaplatí firmě Eltodo přes osm milionů korun za instalaci závor a kamer a další nutné technické vybavení. Ceník parkování zatím není nastaven, podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) by měl řidiče motivovat k pokračování v cestě veřejnou dopravou, řekla dnes na tiskové konferenci. Jedná se teprve o druhé parkoviště P+R v Brně, první je u Ústředního hřbitova.

Parkoviště v Líšni je blízko zastávky páteřní tramvajové linky 8 a nabídne přes 200 míst. Město zatím nepočítá s provázáním parkovného s jízdenkou na MHD. "Pokud vím, v Praze od toho upustili. Nicméně cena parkovného by měla být taková, aby byla motivační i v případě nákupu jízdenky. Jen tak můžeme alespoň částečně při stavbě dalších parkovišť ulevit dopravě ve městě," řekla Vaňková.

Na parkovišti by měly být automaty na jízdenky i infopanely dopravního podniku, aby lidé viděli, jak odjíždějí spoje MHD. Kromě tramvaje odsud jezdí i trolejbusy a autobusy.

První snahy o stavbu parkovišť či parkovacích domů na okraji města učinilo Brno ve volebním období mezi lety 2010 a 2014, kdy si vyhlédlo některé lokality. Vedení města v dalším volebním období otevřelo první parkoviště P+R tak, že osadilo závorami existující parkoviště. Současná koalice loni na jaře vytipovala téměř 15 lokalit a postupně je prověřuje.

"Každé místo s sebou nese nějaké problémy i přínosy a je otázka, kde stavět parkoviště a kde je možné postavit i parkovací dům. Již letos v dubnu by se měl začít stavět parkovací dům se 120 místy v Polní ulici, blízko jsme také stavbě parkovacího domu se zhruba 600 místy v Šumavské ulici," zmínila Vaňková lokalitu u souboru tří výškových budov. Zde by se mohlo stavět příští rok.

Podle ní jsou všechny prověřované lokality dobré z toho hlediska, že nejde o zásah do zeleně, ale všude už nějaká zpevněná plocha existuje. Výjimkou je Purkyňova v Králově Poli.

Snížit intenzitu dopravy ve městě mají pomoct i P+R parkoviště u železničních stanic a zastávek, odkud je dobré spojení vlakem do Brna. Velmi dobře funguje už například v Blansku či v Tišnově.