fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Pavel Rychetský chce dostat prezidenta k Ústavnímu soudu. Předseda této instituce by viděl rád prezidenta jako hosta na oslavách výročí republiky

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by si přál, aby se prezident Miloš Zeman 24. října zúčastnil slavnosti ke 100. výročí Československa.
zeman-rychetsky

Foto:

ilu, irozhlas.cz

Ústavní soud oslavu uspořádá ve svém brněnském sídle, očekává také účast dalších ústavních činitelů. Dnes při jednání osobně pozval předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Rychetský nedávno také požádal Zemana o schůzku kvůli některým očekávaným personálním změnám v justici. Termín schůzky zatím Rychetský nezná, ale předpokládá, že k ní nepochybně dojde. Novinářům dnes řekl, že jeho žádost nemá žádné časové omezení.

Server HlídacíPes.org minulý týden napsal, že Rychetský chce s prezidentem mluvit o svém potenciálním nástupci. Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Tématem schůzky by mohlo být i obsazení míst předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Letos v září vyprší mandát Josefu Baxovi a Michalu Mazancovi.

Hospodářské noviny ve středu s odkazem na důvěryhodné justiční zdroje uvedly, že Rychetský navrhne Zemanovi rošádu dvou uznávaných soudců. K Ústavnímu soudu by prý rád přesunul Josefa Baxu, jehož by na Nejvyšším správním soudu podle listu nahradil nynější ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

"Nesmí se věřit všemu, co se objeví v médiích," řekl dnes Rychetský. Jeho názor se prý jako první dozví prezident, pokud se uskuteční navržená schůzka.

Jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu je v kompetenci prezidenta, vybírá z členů soudu. Ústavní soudce jmenuje prezident poté, co získají podporu v Senátu.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT