Ta dále popsala, že nejvíce očkovacích dávek podali zdravotníci seniorům ve věkové kategorii nad 80 let, a to 22 000. „Od září 2021 pak intenzivně přeočkováváme posilovací 3. dávkou, pro kterou si přišlo již více než 17 tisíc lidí. Od července také provozujeme očkovací centrum bez registrace v OC Olympia, kde bylo podáno již téměř 50 tisíc injekcí,“ uvedla vedoucí očkovacího centra Pavla Urbánková.

Nemocnice očkuje také cizince, kteří dlouhodobě žijí na našem území. Má to ale i svá úskalí, vakcinace cizinců má totiž zvýšené nároky na personál a hlavně na samotnou administraci. „I když se maximálně snažíme, tak zatím nedisponujeme pracovníky schopnými komunikace v mongolštině nebo mandarínštině. Rumunština a bulharština nás v tomto kontextu na očkovacích centrech již vůbec nerozruší. Nejvíce očkovaných cizinců ale pochází z Ukrajiny a Vietnamu a dalších zemí bývalého Sovětského svazu,“ doplnila Urbánková.

Mobilní tým nemocnice navíc pravidelně vyjíždí do pobytových zařízení sociální péče. „Teď v sobotu jsme naočkovali ve Slavkově u Brna celkem 376 lidí. Byli rádi, že nemusejí nikam dojíždět,“ doplnil vedoucí mobilního očkovacího týmu Libor Urbánek.

Zdravotníci i administrativní pracovníci v nemocnici zvládají očkování i přesto, že mají plné ruce práce ve svých běžných oborech. „Myslela jsem si, že je očkování malý projekt na pár týdnů, který následně bude předán do rukou zejména praktických lékařů a dalších organizací. Ve skutečnosti je to již skoro rok tvrdé a náročné práce, navíc při neustále se měnících podmínkách a složité organizaci. Můžeme být jenom hrdi na náš celý skvělý tým, který bez ohledu na fyzické vyčerpání i psychickou náročnost a mimo svoje úkoly na základních pracovištích nemocnice, každodenně podává kolem 1000 dávek. Před svými lidmi smekám a hluboce se skláním,“ dodala Urbánková, která se s manželem intenzivistou a chirurgem věnuje očkování i ve svém volném čase.