fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Pět režisérů se potkává v jednom kabaretním večeru

20171114150320

Foto:

redakce (MOŠ)

Pět režisérů se potkává v jednom kabaretním večeru v inscenaci Národního divadla Brno s názvem Hoří v sadě rodném květ. Podle tvůrců jde o nekorektní oslavu české státnosti. Premiéra bude tento pátek v divadle Reduta, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

"Máme potřebu se dotknout živého smyslu divadla, které má nutnost se vyjadřovat k věcem, které se ve společnosti dějí," řekl dnes na tiskové konferenci jeden z režisérů divadla Martin Františák. Divadlo podle něj využilo stého výroční vzniku Československa, které republika oslaví v příštím roce. Představení je podle něj zároveň setkáním režisérů s žáky. Františák je například žákem Jana Antonína Pitínského.

Do inscenace se zapojilo pět významných režisérských osobností různých generací. Jan Antonín Pitínský inscenuje své divadelní fotoalbum ze vzpomínek Alžběty Babrajové, která prožila mládí v období vzniku Československa na drsném Ostravsku. Jan Nebeský zpřítomní na jevišti poezii Ivana Diviše plnou lásky i spravedlivé zloby.

V operní frašce v režii Martina Františáka tvůrci zobrazí téma, jak si Češi váží svých elit, včetně architekta Jana Kaplického. Dalšími režiséry, kteří se do inscenace zapojí, jsou Jan Frič a Jiří Jelínek. Fričova hra se odehrává v roce 1899 pod okny bytu Tomáše Garrigua Masaryka v den, kdy se studenti vydali spílat mu za jeho podoru Leopolda Hilsnera. Jelínkovo dílo s názvem Pidluke padluke tvůrci popisují jako chachašpíl nebo srandokaps.

Zdroj: ČTK

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT