Pěvkyně Magdalena Kožená a dirigent Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

  • Foto

    Petra Hajská

Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU) udělí čestný doktorát pěvkyni Magdaleně Kožené, stejné ocenění získá i její manžel britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval tiskový mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převezmou při slavnostním zasedání Umělecké rady JAMU příští úterý.

Světově proslulá mezzosopranistka a brněnská rodačka Magdalena Kožená byla z nejvyššího ocenění umělecké akademie dojatá.

„Stejně jako doposud budu šířit dobré jméno svého rodného města a jeho významné akademie, a to ve všech sférách svého uměleckého konání,“ uvedla Kožená.

Podobně její manžel a umělec s celosvětovým renomé Sir Simon Rattle přiznává, že Janáčkova hudba byla jeho vášní skutečně od útlého mládí. „Už proto mě vyznamenání od vysoké umělecké školy nesoucí Mistrovo jméno hluboce dojímá,“ sdělil Rattle.

Šestašedesátiletý dirigent vzpomíná, že když jako malý kluk vyrůstal v Liverpoolu, měl minimálně možností slyšet skvělou Janáčkovu hudbu. Později mu, už jako studentovi Královské akademie hudby v Londýně, však bylo v Příhodách lišky Bystroušky pod taktovkou Steurta Bedforda svěřeno dirigování sboru zpívajícího mimo pódium a také part celesty.

“Magdalena Kožená je ikonou pro celou generaci českých umělců. Je pěvkyní, která ve své interpretaci dokáže skloubit inteligenci s absolutní technickou dokonalostí a emočním prožitkem,” poznamenala děkanka Barbara M. Willi Willi. Oba noví držitelé čestného doktorátu obdrží diplom a odznak doktorské hodnosti, tedy zlatou medaili JAMU, z rukou rektora brněnské akademie Petra Oslzlého.

Fotogalerie: